Zdravie

Preč s jarnou únavou

To, že jarná únava nie je žiadny mýtus, vie každý, kto si podobným obdobím vo svojom živote prešiel. Zvyčajne vtedy, keď sa všetko okolo nás prebúdza po dlhom zimnom spánku, príde neuveriteľné vyčerpanie organizmu a ozajstná únava, ktorá často trvá aj niekoľko týždňov. Dokáže poriadne človeka frustrovať a spôsobiť aj psychickú nervozitu zo samého seba. Ako sa jej s príchodom tohtoročnej jari vyhnúť?

Aktivity

Klin sa klinom vybíja a najlepšou prevenciou proti jarnej únave je, paradoxne, fyzická aktivita. Dni sú čoraz dlhšie, preto nie je problém vyjsť sa po práci prejsť, ísť si zabehať, vytiahnuť bicykel či kolieskové korčule. Telo síce vyčerpáte, začnú sa vám vyplavovať hormóny šťastia, no na druhý deň budete o niečo plnší energie. Tak sa vás únava zmocní len ťažko. Samozrejme, jedna fyzická aktivita vás z únavy nevytrhne, je potrebné si na určitý rytmus zvyknúť a pravidelne ho opakovať. Dáte tak telu najavo, že na oddych nie je čas.

Kvalitný spánok

Pod pojmom kvalitný spánok nemyslíme vyspávanie do obeda a celkové spanie aj desať hodín. Kvalitný spánok znamená ísť do postele v približne rovnaký čas každý deň, najlepšie pred polnocou, budenie sa pravidelne v rovnakom čase a zároveň by ste nemali spať viac ako osem hodín. To má za následok „prespatie“ sa, čo spôsobí len ďalšiu nechcenú únavu. Kvalitne sa vyspíte bez pustenej televízie, z dosahu mobilného telefónu a s poloprázdnym žalúdkom.

Stres

Na jarnú únavu má nepochybne vplyv aj dennodenný stres, ktorý na vás vplýva. Nie je tajomstvom, že stresové situácie vyčerpávajú z energie, čo znamená, že budete viac náchylnejší na jarnú únavu. Snažte sa vyvarovať stresovým situáciám, reagujte pokojne a nepripúšťajte si veci, ktoré by vás naozaj nemuseli trápiť. Únava po zvládnutí všetkých spomenutých krokoch na vás nebude mať žiadny dosah!

Foto: pixabay.com