Zdravie

Pracujete v hlučnom prostredí? Chráňte si svoj sluch, pokiaľ sa to ešte dá!

Každodenne sa musíte popasovať s rôznymi náročnými úlohami v práci, ani svoj voľný čas si už nevychutnávate len pre seba a nikoho viac. Raz za čas je v celku prospešné vypnúť, alebo aspoň stíšiť na tichý režim všetko, čo nás bežne provokuje. Ani s priateľmi či blízkou rodinou nemôžeme byť nonstop. Takto si len vyslúžime ďalšiu ponorkovú chorobu a naštrbené vzťahy sa už ťažko naprávajú.

Človek potrebuje človeka, ale v rozumných medziach. Týmto vám rozhodne nechceme nahovárať, aby ste sa vzdali svojho plnohodnotného spoločenského života, len aspoň občasne si užiť svojich päť minút tichej samoty. Prečo chceme hovoriť práve o samote a tichu? Čo tým dosiahneme, keď sa z bežného stereotypu vypravíme niekam do lesa pod vŕbu? Rozhodne vás to naučí veľa, prinajmenšom aspoň vážiť si seba samého, svoje potreby a priority.

Liek vyvinutý na prírodnej báze – ticho, ktoré zaručene lieči!

Vážiť si svoje zdravie a zmysly, ktorými naše telo disponuje, neznamená riešiť bezhlavo tieto problémy, až keď vás lekár informuje o akútnom zdravotnom probléme. Jednoduchšie a predovšetkým rozumnejšie je predchádzať všetkému, čo vás môže pripraviť o zdravie. Jedným z nevyhnutných ľudských zmyslov je aj samotný sluch.

Prečo práve sluch? Pretože sa o jeho kvalitu často pripravujete aj sami. Možno si to teraz nemáte dôvod pripúšťať k srdcu, veď pokiaľ ste mladí a zdraví, je všetko fajn. Ak sa objavia prvé výkričníky v zdravotnom zázname, spozorniete a každá rada má potom pre vás cenu zlata.

Okolie je plné rôznorodých zvukov, už to ani nevnímame ako niečo, čo môže nepriaznivo pôsobiť na náš organizmus. Čo však je ešte horšie, je skutočnosť, že aj nepríjemné tóny, ktoré už vnímame ako hluk, dokážu naše uši postupom času “oklamať“ a zvyknú si na danú intenzitu. V hlučnom prostredí sa pohybujeme nielen počas dňa, ale moderná doba nás núti zapínať umývačku riadu, práčku či zaspávať pri zapnutej televízii aj v nočných hodinách. To znamená, že naše telo si od hluku nedokáže oddýchnuť. A týmto sa dobrovoľne, no možno aj trochu nasilu pripravujeme o sluch.

Stíšme hluk vôkol nás na úsporný a tichý režim!

To by sa dalo nazvať aj hlukovým smogom, ktorého decibely často zvyšujeme aj sami. Naozaj potrebujete cestou do práce počúvať hudbu cez slúchadlá? Ak niekomu v mobile ťažko rozumieme, jasné, že iný dôvod než len pridať na hlasitosti ani neexistuje. Stretávame sa na rôznych diskotékach  a ani v aute si nedokážeme stíšiť rádio. Už len samotný zvuk motora a okolitého prostredia zaťažuje ľudský sluch. Tak ako sme v úvode spomínali, najlepšie je vychutnať si aspoň raz za čas pobyt v tichom prostredí bez všetkých a všetkého hlučného.

Dobrou prevenciou sú aj prírodné pohlcovače zvuku, ako napríklad živé kvety v domácnosti, ale rovnako prospešné pre ľudský sluch sú rôzne éterické oleje s antibakteriálnymi účinkami. Po nadmernom hluku pomáha k regenerácii aj vitamín E či prírodný zázrak – ginko biloba. Spôsobuje úľavu pri hučaní či nepríjemnom zvonení v ušiach. Takisto si treba dávať pozor aj na nedostatok mangánu v tele. Ten nás môže pripraviť najprv o koncentráciu a neskôr aj zapríčiniť rozvoj hluchoty. A po niečom takom rozhodne nikto netúži. Preto si zaobstarajte štuple do uší a ak už budete mať všetkého dosť, použite ich!

Foto: pixabay.com