Ostatné články

Poznáte históriu Puzzle?

Predaj puzzle dnes dosahuje obrovské čísla, táto „zábavka“ sa stala skutočným fenoménom. To Johnovi Spilsburymu vtedy, keď vytvoril prvú takúto skladačku, ani nenapadlo. Spilsbury bol britský rytec a kartograf a prvé puzzle, ktoré má na svedomí, vyzerali úplne ináč ako dnes. Viete na čo slúžili?

puzzle-318107_640

Ako vyzerali prvé puzzle

Prvé puzzle neboli vyrezané z kartónu ako tie dnešné, ale boli vyrobené z dreva. Okolo roku 1760 ich John Spilsbury vyrezal z drevenej mapy sveta. Vyrezal niektoré krajiny a deti mali nájsť miesto, do ktorého diel zapadá. Takto John učil deti zemepis – škola hrou, tak ako to chcel Ján Amos Komenský. A presne tak, ako to chcú dnes deti. Spilsburymu by ani vo sne nenapadlo, že dnes si budú môcť ľudia kúpiť 3D puzzle alebo skladačky pozostávajúce z 10-tisíc dielov.

Prečo meno puzzle?

Puzzle je názov značky a jej meno prischlo tejto skladačke vďaka tomu, že sú najznámejším výrobcom. To je to najlepšie, čo sa značke môže stať. Existujú aj ďalšie značky, ktoré vďaka kvalite svojich výrobkov a tomu, že boli medzi prvými výrobcami toho produktu, sa dočkali, že tieto výrobky volajú podľa ich značky. Napríklad taká značka Xerox, ktorá patrí k špičke vo výrobe fotokopíriek. Aj dnes ešte veľa ľudí volá kopírku „xeroxka“. Aj Česko-slovenskej firme Botas sa to podarilo, keď mnoho ľudí doteraz volá tenisky „botasky“.

Skladačka, ktorá sa stala fenoménom

Puzzle je dnes fenomén, majú ich radi mladí, starí, ženy, muži, deti, všetci. Aj vysávače, ktoré radi zhltnú nejaký ten diel. Pre deti majú puzzle aj význam edukačný – deti si rozvíjajú ľahkú motoriku, predstavivosť a logické zmýšľanie. Dokonca sa konajú aj majstrovstvá sveta v skladaní puzzle, také naozajstné, ľudia majú na sebe tričká s potlačou svojich tímov a súťaží sa vo veľkom. A o toto všetko sa zaslúžil John Spilsbury.

Ilustračné foto: pixabay.com