Povinné zmluvné poistenie sa naozaj vyplatí mať

Vlastniť motorové vozidlo nie je len o tom, že sa človek pohodlne a rýchlo dokáže premiestniť na akékoľvek miesto, ale aj o plnení si určitých právnych a morálnych povinností, v prípade vzniku dopravnej nehody i poškodenia svojho či iného vozidla. Vo všetkých prípadoch sa následne viete obrátiť na poisťovňu, ktorá vám na základe PZP s vyriešením situácie pomôže.

S kúpou nového vozidla je potrebné zakúpiť si aj PZP

Rozhodli ste sa kúpiť si nové auto, o ktorom ste už dlho snívali? Financovanie takéto sna však býva väčšinou problémom, keďže nejde o lacnú záležitosť. Preto by ste mali určite zvážiť všetky možnosti rôznych druhov poistení, aby vám v prípade akejkoľvek situácie, ktorá sa môže s vašim novým vozidlom prihodiť, poisťovňa vyplatila adekvátnu poistnú sumu.

Okrem dobrovoľných pripoistení však musí každý majiteľ motorového vozidla uzavrieť s poisťovňou povinné zmluvné poistenie, ktorého suma bude vyrátaná na základe viacerých údajov o vozidle a jeho majiteľovi. Pokiaľ bolo drahšie, aj suma PZP bude samozrejme vyššia.

Na druhej strane to však oceníte v prípade zavinenia dopravnej nehody, alebo inej udalosti, keďže z vyššej sumy PZP vám bude vyrátaná aj vyššia poistná suma z poistnej udalosti. Dobrou správou je taktiež to, že pomocou overenia PZP si cez internet môžete zistiť majiteľa auta.

V prípade ak sa držiteľ vozidla rozhodne PZP neuzatvoriť, hrozí mu zo zákona pokuta vo výške až 3320 eur.

Čo to vlastne je PZP?

Pzp, teda povinné zmluvné poistenie je zákonný druh poistenia, ktoré musí mať uzavreté každý vlastník alebo držiteľ motorového vozidla. Vďaka tomuto poisteniu vám poisťovňa pomôže uhradiť vzniknutú škodu, ktorú ste zavinili niekomu inému. Týka sa to škody vzniknutej na vozidle, ale aj škody na zdraví dotknutej osoby. Ak však často cestujete do zahraničia, pozor! Samotné PZP vám do zahraničia nestačí, odporúča sa uzavrieť si k nemu aj havarijné poistenie, obzvlášť v prípade nového automobilu.

Možno na vybavovanie poistení ohľadom auta nadávate a myslíte si, že zaň zaplatíte zbytočne veľa a pritom ho nikdy nebudete potrebovať, avšak mýlite sa. Nikdy neviete, kedy dôjde k situácii, ktorej riešenie vám uľahčí práve PZP. A jeho uzatváranie nemusí byť vždy nepríjemné, hlavne ak ho získate za rozumnú cenu.

Suma povinného zmluvného poistenia vám bude vyrátaná na základe:

 • hmotnosti vozidla,
 • výkonu motora,
 • typu paliva,
 • typu karosérie,
 • miesta registrácie vozidla,
 • vášho veku,
 • doby, počas ktorej ste nespôsobili žiadnu nehodu.

Za nevýhodu môžete považovať to, že PZP nekryje škody, ktoré vznikli na vašom vozidle, ale len škody na vozidle, zdraví, usmrtení a ušlom zisku druhých. Pre svoje potreby však máte možnosť uzavrieť rôzne druhy iných poistiek a byť tak poistený pre rôzne situácie, ktoré môžu nastať. Výber a kombinácia poistiek závisí skutočne len od vašich preferencií.

Rozsah rizík, ktoré poistenie kryje je dané príslušným zákonom, na základe ktorého dosahuje tieto hodnoty:

 • škoda na majetku – 1 milión EUR
 • škoda na zdraví – 5 miliónov EUR

Ako PZP uzatvoriť?

Pre uzavretie poistenia máte na výber z 12 poisťovní na Slovensku, pričom rozhodnutie by nemalo závisieť len od ceny PZP, ale aj od rozsahu a kvality služieb. Vo všeobecnosti máte na výber z dvoch možností:

 • poistíte sa priamo v poisťovni
 • využijete sprostredkovateľa, ktorý vám s výberom poisťovne a konkrétnym produktom pomôže

PZP uzatvárate na dobu neurčitú, čiže jeho platnosť je nepretržitá, až pokiaľ nevypovedáte poistnú zmluvu. Poistenie nadobúda platnosť podpisom zmluvy, v prípade ak si PZP uzatvárate osobne v poisťovni, poprípade zaplatením prvej poistnej čiastky, ak ide o uzavretie poistenia online formou.

Hoci väčšina klientov uprednostňuje osobné uzavretie poistenia, stále viac a viac obľúbenou formou sa stáva aj jeho zakúpenie cez internet, kedy stačí pomocou poistnej kalkulačky na stránkach poisťovní vyrátať sumu poistného, vyplniť krátky formulár a objednať poistenie. Následne vám bude zmluva a iné potrebné dokumenty prístupné prostredníctvom internetu.

Pri rôznych situáciách vám dokážu pomôcť aj asistenčné služby

Jedna vec je, mať uzavretú dobrú poistky, ale druhá to, či si viete dostatočne uplatniť svoje práva. V tom vám môže určite pomôcť asistenčná služba určená pre všetkých vodičov, ktorú v súčasnosti ponúkajú už asi všetky poisťovne na trhu. V mnohých poisťovniach sú asistenčné služby už dokonca aj súčasťou povinnej poistky a ich rozsah závisí od konkrétneho produktu poisťovne.

Mnoho z vás pri krízovej situácii spanikári a nevie čo má robiť, alebo zabudne spraviť všetko dôležité, pre to, aby ste mali nárok na vyplatenie poistnej sumy. V takýchto prípadoch, pokiaľ máte k svojmu poisteniu priplatenú aj možnosť využívať asistenčné služby, stačí zavolať do poisťovne a operátor vám poradí, čo v danej situácii robiť.

Ako príklad uvedieme malú nehodu (napríklad na parkovisku ťuknutie cudzieho vozidla), ku ktorej nie je nutné volať políciu. V takomto prípade treba samozrejme najprv poistnú udalosť ohlásiť a následne by vám prostredníctvom asistenčných služieb poradili, aby ste vzniknutú škodu zdokumentovali fotoaparátom.

V prípade väčšej nehody by vám napríklad pomohli zabezpečiť náhradný odvoz, ubytovanie mimo miesta vášho bydliska, privolanie servisného technika, alebo odťahovej služby.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!