Potrebujete nové autorádio? Poradíme vám!

Ak sa vo svojom aute cítite ako doma, znamená to, že v ňom máte tú najlepšiu výbavu. Pre celkový komfort za volantom je dôležité aj kvalitné autorádio. Sériové alebo originálne? Koľko a akých funkcií musí mať, aby bolo naozaj prvotriedne?

Situácia za volantom je úplne iná. Na nastavovanie frekvencie a vyskúšanie všetkých dostupných funkcií nemáte toľko času ako doma. Vašu pozornosť musí pohltiť predovšetkým situácia na cestách. Autorádio je doplnkovým, prísluchovým médiom na získanie dôležitých dopravných informácií alebo na vypočutie svojej obľúbenej hudby. Súčasná technológia vám už však umožňuje aj telefonovať, sledovať živé tv vysielanie alebo hrať obľúbené hry na vašom novom autorádiu.

Pri výbere autorádia sú dôležité základné parametre a kritériá. Ktoré sú to?

Autorádiá sa nerozlišujú len podľa dostupných a prídavných funkcií, ale predovšetkým podľa rozmerov. V aute je priestor o niečo vyhradenejší, preto nie je vôbec jedno, či máte 1 alebo 2din autorádio. 1din sú rozmerovo menšie a prevažujú v starších typoch automobilov. 2din sú väčšie a s množstvom moderných funkcií. Dôležité je, aby ste si mohli okrem CD prehrávať aj svoje obľúbené DVD disky.

Dnes už nevyhnutne potrebujeme, aby malo naše autorádio aj USB port, slot na pamäťové karty a rôzne bezdrôtové technológie. Tou najobľúbenejšou je bluetooth s funkciou hands free na bezproblémové telefonovanie počas jazdy. Autorádiá už disponujú aj operačným systémom a wi-fi pripojením. Jednoducho si tak prezriete správy, emaily alebo novinky na sociálnych sieťach. K dispozícii vám bude takisto aj navigácia. Niektorí vyžadujú, aby k autorádiu bolo možné pripojiť cúvaciu kameru, zosilňovače či subwoofer.

Dôležitú úlohu hrá aj samotný displej, tlačidlá a podsvietenie. S tým súvisí aj jednoduchá alebo náročná manipulácia počas jazdy. Pri výbere prihliadajte na grafické možnosti, aby bol text jasne čitateľný aj za rýchlejšej jazdy. Dôležité sú možnosti prehrávania a okrem FM/AM tunera aj RDS. Tak sa vám zobrazí množstvo informácií o prehrávaných skladbách alebo aktuálnom rozhlasovom programe.

Podsvietenie a celkový dizajn tlačidiel si nikdy zbytočne nekomplikujte. Tlačidlá nech majú jednoduché, ergonomické tvary a podsvietenie nech lahodí oku. Obľúbené odtiene sú zelená, modrá alebo červená. Autorádio má mať tlmiče otrasov a vyberateľný predný panel. To všetko pre bezpečnosť, spoľahlivosť a vašu informovanosť na cestách!

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!