Peniaze a práca

Podnikanie vo dvojici – áno či nie?

Vidina toho, že by ste sa odpútali od svojho trvalého zamestnania a mohli by ste si byť pánom vlastného času, že by ste boli zodpovedný za svoju výšku príjmov a mohli by ste si dať voľno kedykoľvek by ste chceli, je naozaj pekná. V prvom rade vám však určite prídu na rozum všetky nástrahy a zrazu zistíte, že na založenie firmy s ručením obmedzeným potrebujete aj dostatočne vysoký vstupný kapitál. A tu príde kamarát, ktorý by do tejto firmy šiel s vami, Je to správny krok alebo nie?

Len známi

V žiadnom prípade nechoďte do svojho prvého podnikania, na ktorom záleží vaša budúcnosť, s niekým, koho veľmi nepoznáte alebo koho vám známi odporučili. Na začiatku môžete mať spoločné názory, rovnaké vízie, no neskôr sa nemusíte zhodnúť a už nastane problém. Ak už máte ísť s niekým spolupodnikať, mal by to byť niekto, komu plne dôverujete, poznáte sa dlhšie a viete spolu fungovať na pracovnej úrovni. Samozrejme, všetky vklady do firmy, právomoci či podiely vo firne si potvrďte zmluvou vypracovanou od právnika. Ústna dohoda neznamená nič a môže sa vám v budúcnosti vypomstiť.

Zamestnanec či partner?

Podnikanie vo dvojici je skvelé v tom, že sa máte na koho obrátiť a delíte si povinnosti. Horšie to už však je v momente, keď jeden začne robiť viac a druhý sa vezie popri, ale finančne idú napoly. Pokiaľ fungujete spolu a bez citeľných problémov, skvelé, našli ste firemného partnera. Ak však zistíte, že vaša spolupráca nejde podľa predstáv, bude lepšie ju ukončiť. A práve toto by ste si mali dobre rozmyslieť na začiatku. Naozaj by ste nezvládli viesť firmu sám a prípadne si zobrať niekoho na výpomoc ako zamestnanca, ktorý nebude mať možnosť zasahovať do rozhodnutí a budete ho môcť kedykoľvek vymeniť?

Delenie firmy môže ísť hladko, ak sa dvaja rozumne dohodnú, rozdelia si zisk a prípadne ak firma bude ďalej fungovať pod záštitou jedného z predošlých majiteľov, je nutné firmu odkúpiť. Predsa len tá naberá na hodnote a je možné ju v budúcnosti predať. To je ten lepší scenár. Uvedomte si, že takto jednoducho to nemusí ísť a môžete sa s vašim partnerom ťahať aj niekoľko mesiacov po súde. Počas tých bude zrejme vaša firma neprosperujúca, tým pádom sa okrádate. Porovnajte si tieto klady a zápory a naozaj dobre vyberajte, s kým sa do vlastného podnikania pustíte.

Foto: pixabay.com