Plány na beh? Začínajte pomalšie, ale o to efektívnejšie!

Dni sa predlžujú a vonku už cítiť príjemné oteplenie. Možno sa to v priebehu niekoľkých dní zmení, no vaše plány na beh nemusia byť vôbec ohrozené. Behať sa dá za každého počasia, v rôznej intenzite a dĺžke. Ide len o vašu pevnú vôľu a chuť okúsiť nový životný štýl. Upozorňujeme vás, že zo začiatku to vôbec nebude ľahké.

Začať treba predovšetkým od seba. Vy musíte chcieť športovať a pravidelne sa danej aktivite venovať. To, že vás kamarát vytiahne zabehať si do parku, ešte neznamená, že sa s tým aj stotožníte. Beh nestojí veľa, ale vášmu zdraviu rozhodne prospeje. Prospievať budete v celkovej stabilite a motorike tela, v regenerácii svalov a kostí, pri dýchaní a eliminácii nadváhy. Ako teda správne začať?

Aj beh má svoje pravidlá

V prvom rade prispôsobte beh svojmu celodennému harmonogramu a vhodne ho doň začleňte. Ide o to, aby ste sa behu venovali pravidelne. Začiatočníci by mali behávať každý druhý deň približne 20-30 minút. Možno sa to v prvých týždňoch na beh ani veľmi podobať nebude. Ak máte predstavu, že vhupnete do tenisiek a začnete “brázdiť“ v uliciach, tak ste na omyle. Vaše svalstvo a kosti by hneď na začiatku zažili poriadny šok, čo by sa prejavilo bolesťami na niekoľko nasledujúcich dní.

Tým by ste sa z bežeckého plánu sami vyradili. Najprv budete striedať fázy rýchlejšej chôdze s behom. Ak ste naozaj začiatočník, takéto striedavé tempo praktizujte aspoň prvý týždeň. Potom sa môžete rozbehnúť! Neodporúčame vám však hneď začať so šprintom. Ten si doprajte maximálne na 15-20 sekúnd počas jedného behu.

Všetko prispôsobujte vlastným schopnostiam. Ak cítite, že nestačíte s dychom, spomaľte a osviežte sa. Na pitný režim rozhodne nezabúdajte. Uprednostňujte hlboké nádychy nosom a vydychujte ústami. Pri behu minimalizujte pohyby rúk, trup udržiavajte vzpriamene. Po behu hneď nesadajte! Doprajte si strečing, aby ste predišli svalovej horúčke. Všímajte si zmeny na tele a ak sa vám bude po prvom týždni máliť, môžete na intenzite pridať. Vyberajte si zo začiatku málo rušný terén, kde vás nebudú obmedzovať chodci alebo autá. Lesné chodníky sú ideálnym miestom na jarný beh. Veľa športových úspechov!

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!