Zdravie

Otužovanie – najlepšia prevencia

Iste ste aj vy videli v televízii tých bláznov, čo plávajú v rieke medzi ľadovými kryhami. Vonku mrzne, kto nemusí nevystrčí nos z domu a na brehu poskakuje človek v plavkách. Neuveriteľné? Možno. No taktiež prospešné.

Otužovanie je jednou z najstarších a najjednoduchších metód na zlepšenie obranyschopnosti. Pomáha rozprúdiť krv v žilách, zlepšuje telesnú zdatnosť, nehovoriac o tom, že voda má už od dávna veľký význam pri prevencii chorôb a liečbe. Voda je pre človeka prirodzeným prostredím, keďže prvých 9 mesiacov života sme prakticky preplávali.

Pochopiteľne, nebolo by rozumné skočiť hneď do jazera, aby sme boli zdraví. Na začiatku by to nikto nemal preháňať. Každý z nás potrebuje na „rozbeh“ iné množstvo času. Závisí to od veku, fyzickej zdatnosti a od toho najväčšieho a najťažšieho súpera – vôle.

Ak sa vám nepozdáva studená voda, skúste pre začiatok otužovanie vzduchom. Ideálne skoro ráno, vtedy je vonku príjemne sviežo, nie vyslovene zima. Vyjdite von a skúste jednoduché cviky na rozprúdenie krvi a naštartovanie organizmu.

Keď ste prekonali túto fázu, pokojne môžete prejsť na otužovanie vodou. Ideálne na úvod, je striedať teplú a studenú sprchu. Takáto jednoduchá procedúra každé ráno a už nebudete potrebovať kávu, aby ste sa prebrali do nového dňa. Niektorí si doprajú aj studený kúpeľ. Každý ako sa cíti. Pri ponorení tela do studenej vody koža zbledne a človek cíti chlad. Neskôr prichádza fáza keď koža sčervená a človek začína pociťovať naopak teplo.

Každopádne vždy dávajte pozor na dĺžku pobytu vo vode. Správny „ľadový medveď“ by nemal byť celý modrý s drkotajúcimi zubami. To už sú jasné signály, že treba prestať. Nebezpečné môže byť aj skákanie do ľadovej vody. Najmä ľudia so srdcovými problémami by sa mali skákaniu do vody vyhýbať. Môže totiž dôjsť k teplotnému šoku a zlyhaniu srdca.

Každý doktor vám povie, že otužovanie je skvelý spôsob budovania imunity. Je to jednoduché, nič to nestojí a hoci výsledky nie je vidno okamžite, v dlhodobom horizonte vám to pomôže ľahšie prekonávať nástrahy baktérií a vírusov.

Ilustračné foto na titulke: Flickr.com