Peniaze a práca

Odchádzate na stáž? Zohľadnite všetky výhody, ale aj riziká!

Ste mladý, húževnatý absolvent, ktorý potrebuje získať odbornú prax? Máte problém trvalo sa zamestnať a taktiež vám neprospieva sedieť so založenými rukami? Mnohí sa rozhodnú pre absolventskú stáž, no ani netušia, čo všetko sa za týmto pojmom skrýva a čo nie.

Stáž zväčša chápeme ako odbornú prax alebo do istej miery formu dobrovoľníctva. Na stáž sa môžete dostať, aj keď nie ste v danom odbore vyučený, no preukazujete záujem a máte dostatočné vedomosti, na ktorých sa dá „budovať“.

Najväčší záujem je zo strany študentov, absolventov, ktorí sa cítia „nedocenení“, respektíve hľadajú možnosť zlepšovať sa mimo školy alebo dopĺňať si práve tie vedomosti, pre ktoré v školských osnovách niet priestoru.

Mladí dokážu pracovať rýchlo, flexibilne, využívajú možnosti home-office, no radi sa začlenia aj do príjemného kolektívu. Daná firma má tak šancu vzdelávať, ale predovšetkým vychovávať si nového člena tímu, ktorého len tak nemôžu pustiť „do terénu“.

Každý stážista prichádza do kolektívu s reálnou pracovnou víziou. Môže „zakopnúť“ aj o takéto prekážky

Jednou z takých, ktorá vzniká aj na strane firmy, aj stážistu, je začlenenie pojmu stáž v zákonníku práce. Stáž totiž nie je formou pracovného pomeru, ale istou činnosťou, ktorú vykonávate buď full-time alebo len popri štúdiu (part-time). Áno, veľkým rizikom je absencia konkrétneho právneho základu, ktorým by sa jasne definoval výkon a podmienky pracovať na stáž.

Akúkoľvek ústnu dohodu by ste si mali v rámci svojej stáže opatriť niektorou z možných typov zmlúv. Najčastejšie ide o dohodu o brigádnickej práci študenta alebo pracovnej činnosti či vykonaní práce (teda, ak stážistom nie je študent). Inak môžu neskôr nastať problémy aj v plnení odvodovej povinnosti.

Stále však existujú aj tzv. dohody o neplatenej stáži, vo veľmi krátkom 2 až 4 týždňovom trvaní. Tu sa často objavujú špekulácie o tom, aký je rozdiel medzi reálnou stážou a už zámerným zneužívaním zo strany firmy, najčastejšie na administratívnu prácu, ktorá kvalifikačne stážistu ďalej veľmi neposunie. Ani na to vám nikto jednoznačne neodpovie, ale pri výbere stáže myslite aj na takéto (ne)výhody!

Foto: pixabay.com