Peniaze a práca

O sociálnej introverzii a budovaní kariérneho rastu

Nájsť si svoje životné povolanie, respektíve poslanie, ktoré nás bude za každých okolností napĺňať, je pre viacerých nedosiahnuteľným snom. Nič nie je nemožné a aj z topiaceho sa ľadu možno vytesať nádhernú sochu. Treba sa len naučiť razantne presadiť svoje ciele a nevzdávať sa hneď pri prvom neúspechu. Ten by nás mal práve nahnať dopredu, dostatočne si nás rozhnevať a potom takí odhodlaní a vášniví si začneme budovať svoj kariérny rast.

                       

O dosiahnutí úspechov v povolaní existuje mnoho odborných štúdií, krok za krokom tieto poznatky získate aj na mnohých rekvalifikačných kurzoch, je len na vás, ako ich v praxi využijete. Z každej užitočnej informácie týkajúcej sa vášho odboru by ste mali vyťažiť čo najviac. Ide len o vašu šikovnosť, flexibilitu, schopnosť prispôsobiť sa a zanietene pracovať na svojom profesijnom a aj osobnostnom rozvoji.

Nepatríte k mužom, ktorí radi riskujú a neboja sa objektívnej kritiky? Vaše ego potrebuje zvýšiť na obrátkach!

Týmto chceme upriamiť pozornosť presne na tých, ktorí majú hlavu plnú zaujímavých nápadov, no v pracovnom kolektíve ich nedokážu presadiť. Sociálna introverzia nie je len hranične osobnostným problémom, skôr či neskôr sa prejaví aj pri zvládaní pracovných náplní. Tie možno úspešne realizovať, len ak ste naozaj presvedčení, že práca, ktorú vykonávate, nie je pre vás mučiarňou.

Introverti nepotrebujú váš výsmech, ale porozumenie!

A niekedy vás dokážu omnoho viac naučiť než desať živelných sangvinikov. Len im treba rozumieť. Introverti komunikujú pomenej, respektíve dávajú hutnejšie odpovede a len pozorný poslucháč v nich nájde to pravé posolstvo. Sú to ľudia uprednostňujúci skôr písané než hovorené slovo, riadia sa viac svojimi pocitmi než racionálnymi stratégiami. Vyhľadávajú kolektív menšieho počtu osôb a nemajú radi náhle zmeny. To však neznamená, že sú odkázaní na život bez stáleho zamestnania. Väčšinou ide o dosť pozorných a empatických uchádzačov o vašu priazeň, len im chýbajú široké lakte.

Rozhodne sa im neodporúča vstupovať do marketingových a všeobecne obchodných spoločností, kde len húževnatí a neposední zamestnanec dokáže predať aj nemožné, respektíve nefunkčné. Presne tam, kde má byť komunikačná a reklamná úroveň najvyššej kvality, sú introverti vystavení zbytočnému stresu a v takýchto situáciách aj tak ustúpia stranou.

V rôznych odborných štúdiách sa uvádza, že pre introverta, ktorý sa aj napriek tejto osobnostnej bariére chce presadiť na trhu práce, je vhodná buď práca z domu alebo zaplaviť svoj konferenčný stolík vzorcami, číslami a prepočtami. Pri ekonomických či matematických vzorcoch netreba veľa rečniť ani žiadať o pomoc celú rotu. Ak sa introvertovi podarí nájsť si vhodnú prácu z domu, nemusí sa obávať žiadnych pridlhých naťahovačiek v kolektíve.

Prečo by sme mali “nakopnúť“ introverta? Spoločnosť nás všetkých potrebuje rovnako

Introverti sú predovšetkým ľudia emocionálni. Preto sa im možno viac hodí umelecká činnosť ako väčší kontakt s vonkajším svetom. Prečo by sme ich mali nútiť byť niekým, čím oni sami nechcú byť? Nie každý sa potrebuje presadzovať na plné ústa, oni si možno vystačia aj v malom laboratóriu a svet obohatia o nové výskumy. Spoločnosť potrebuje aj dobrých a tichých lovcov, poľovníkov či rybárov. Svet nie je postavený len na manažovaní a vytváraní niekoľkoročných plánov. Možno z introverta nebude dobrý a perspektívny učiteľ, no dokážme si ho predstaviť v úlohe empatického sociálneho pracovníka obetujúceho sa pre pohodlie druhých!

Foto: pixabay.com