Peniaze a práca

Nespokojnosť so službami banky? Prenesenie účtu

Prenesenie bežného účtu znamená, že sa celý váš účet so všetkými nastaveniami, prevodnými príkazmi a pod. presunie do inej banky. Obvykle sa prenesenie deje z troch dôvodov:

  1. Výhodnejšia ponuka v inej banke – napríklad nižšie poplatky za vedenie účtu, výhodnejšie podmienky či lepšie služby.
  2. Nová pôžička/hypotéka či refinancovanie pôžičky/hypotéky v inej banke – v oboch prípadoch potrebujete mať v novej banke založený účet. Namiesto nového účtu si tak stačí presťahovať svoj starý.
  3. Nespokojnosť so službami starej banky – nepristupuje vaša banka na dialóg? Stretli ste sa s nevrlým prístupom? Máte pocit, že ste svojej banke ako klient úplne ukradnutý?

To sú len niektoré z mnohých dôvodov, prečo sa ľudia začnú obzerať po banke, kam by mohli preniesť svoj účet.

Ako na to

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vyrovnať všetky záväzky, ktoré sa viažu k vášmu starému účtu – voliteľné prečerpania, debety na kreditnej karte, ale aj nespracované platby.

Keď máte účet takpovediac „čistý“, stačí si otvoriť bežný účet vo vašej novej banke.

Pri zakladaní účtu informujte banku, že si chcete preniesť starý účet z inej banky. Vyplníte formulár a o zvyšok sa už postará vaša nová banka.

Podľa novely zákona 492/2009 Z. z. o platobných službách, tzv. zákonný presun účtu, ktorá nadobudla platnosť v marci 2016, je presťahovanie účtu bezplatné. Je však možné, že budete platiť za rušenie trvalých príkazov alebo iných produktov, ktoré používate v starej banke. Taktiež je potrebné novú banku splnomocniť na prenesenie účtu, čo si vyžaduje notársky overený podpis.

Ak chcete ušetriť na notárovi, môžete požiadať o zrušenie účtu v starej banke sami.

Vaša stará banka má po podaní žiadosti 7 dní na to, aby novej dala všetky podklady k vášmu bankovému účtu, pričom celkový proces zrušenia podľa zákona nesmie trvať dlhšie ako 60 dní. Na váš nový účet sa počas prvej 7-dňovej lehoty prenesú všetky trvalé príkazy, SIPO či inkasá, ktoré boli s účtom zviazané.

Pri sťahovaní účtu vám však banka, bohužiaľ, nevie zachovať vaše staré číslo účtu (kód banky je súčasťou vášho IBANu), takže budete musieť informovať všetky inštitúcie o zmene čísla účtu (mobilného operátora, vodárne, elektrárne, štátne inštitúcie a pod.). Väčšina bánk automaticky informuje prijímateľov platieb inkasa o zmene účtu, ale pre istotu sa informujte vo svojej banke.

Ak ste zamestnaní, nezabudnite, že vášho zamestnávateľa musíte informovať o zmene účtu písomnou formou.

Vaša nová banka vám vystaví (samozrejme) aj novú platobnú kartu. Podľa toho, akú banku ste používali doteraz, musíte kartu buď fyzicky zničiť/odovzdať, alebo vám ju banka jednoducho zablokuje. Pozor, niektoré banky môžu účtovať malý poplatok za zrušenie karty, ak ste ju mali kratšie ako rok.

Aké výhody môžete mať z prenesenia účtu?

Pri prenesení účtu sa na vás vo väčšine bánk vzťahujú rovnaké výhody ako pri založení nového účtu. Vedenie účtu zadarmo, bezplatné výbery hotovosti či dodatočné poistenie. Určite sa o možných bonusoch a výhodách informujte vo svojej banke.

Zistite si, aký typ účtu je pre vás v novej banke najvýhodnejší. Je možné, že vám bude ponúkať rozdielne balíky služieb, ktoré vám môžu vyhovovať viac ako ekvivalent vášho starého účtu.

Ak presúvate účet z dôvodu hypotéky či pôžičky, informujte sa o možnosti zlúčenia vašich starých záväzkov z iných bánk. Často získate výhodnejšie podmienky, a tak výrazne ušetríte na splátkach.

Na čo nezabudnúť:

Na záver si uvedieme malý zoznam, kde všade si treba zmeniť údaje pri zmene účtu:

  • informujte zamestnávateľa (spomínané vyššie),
  • ak máte svoje číslo účtu vo svojom mailovom podpise, aktualizujte ho,
  • máte v účtoch svojich obľúbených e-shopov uložené číslo účtu alebo číslo kreditnej karty? Už nebudú funkčné, a vaša objednávka nemusí prejsť,
  • porozmýšľajte, kde všade máte uložené číslo účtu (mnohé platformy strhávajú platby dnes automaticky), a aktualizujte si ho.