Peniaze a práca

Nepodceňujte vplyv zlých pracovných podmienok

Spoločnosti, ktoré zanedbávajú organizáciu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, aby maximalizovali zisk, si dobrého a kvalitného zamestnanca veľmi dlho neudržia. Dôvodom sú nielen apatia, ale aj časté choroby z povolania, pracovné úrazy a v konečnom dôsledku časté prerušenie výroby v dôsledku neschopnosti vykonávať pracovné úlohy.

Zlé pracovné podmienky na globálnom trhu práce, ktorými trpia milióny ľudí, sú stredobodom pozornosti správy ILO World Employment and Social Outlook, Trends z roku 2019. Správa tvrdí, že väčšina z 3,3 miliardy pracovníkov na celom svete nemá ani základné ekonomické zabezpečenie, slušné živobytie či rovnaké príležitosti. Pokles nezamestnanosti ide potom na úkor dobrých pracovných miest.

Aby ste sa podobným scenárom vyhli, máme pre vás nielen kvalitné lacné tonery, ale aj niekoľko tipov, ako môžete vytvorením optimálnych pracovných podmienok uspieť.

Správne sedenie v práci

Sediace práce sú v profesionálnom živote čoraz bežnejšie, ale v skutočnosti nezdravé. Pretože naše telo nie je navrhnuté tak, aby sedelo celé hodiny. Vzpriamené sedenie rovnomerne zaťažuje medzistavcové platničky a svaly, no svaly sa časom unavia v dôsledku neustálej práce potrebnej na ich udržanie. Mnoho ľudí si potom osvojí pohodlnejšie, ale aj nezdravšie sedenie. Pri mierne predklonenom sede, ktorý mnohým vyhovuje, sú medzistavcové platničky viac zaťažené zakrivenou chrbticou.

Jednostranný stres spôsobený sedením môže viesť k napätiu vo svaloch. To môže mať za následok bolesti chrbta – aj v súvislosti s časovým tlakom či inou psychickou záťažou. A pritom sa to všetko dá výberom kvalitného kancelárskeho kresla zmeniť.

Operadlo kresla sa prispôsobí príslušnej polohe a podporuje pohybový aparát, pričom túto podpornú funkciu operadla je možné na stoličke individuálne nastaviť. Často menené polohy v sede potom zlepšujú prekrvenie svalov a zásobovanie medzistavcových platničiek živinami.

Vlastnosti ergonomického kresla

Dôležitým predpokladom zdravého sedu je teda ergonomická stolička. Uvoľňuje svalový zádržný aparát a podporuje telo tam, kde jeho nútené držanie môže spôsobiť nadmerné namáhanie. Zároveň ponúka malé, ale dôležité stimuly k pohybu, napríklad prostredníctvom flexibilného operadla alebo variabilného sedadla.

Medzi ďalšie ergonomické prvky patrí nastaviteľná výška sedadla a nastaviteľné lakťové opierky, pomocou ktorých sa práci za moderným konferenčným stolíkom alebo veľkým pracovným stolom prispôsobí telo bez najmenších problémov a následkov.

Tak to zmeňte, vyberajte správne a hlavne doplnky, s ktorými si vaše telo dokonale sadne.

Zdroj obrázka: Africa Studio/Shutterstock.com