Najkrajšie miesta na jar, ktoré musíte aspoň raz v živote vidieť

Neláka vás tradičná letná dovolenka, ktorá bude poznačená húfmi turistov a dovolenkárov? Alebo jednoducho nie ste fanúšikmi vysokých horúčav? Skúste vyraziť za zážitkami už na jar. Poradíme vám, ktoré miesta vo svete sú ako stvorené na objavovanie počas jarných mesiacov.

Jarné mesiace sú ideálnym časom na návštevu európskych miest. Môžete tak zabudnúť na neznesiteľné horúčavy v uliciach metropol a na otravné davy turistov s fotoaparátmi, ktoré vedia pokaziť inak dokonalý zážitok. Európa ponúka veľký počet krásnych miest, ktoré doslova dýchajú históriou. Určite neoľutujete, ak dáte tentokrát pred Rímom prednosť rozprávkovej Florencii. Miest, ktoré musíte na vlastné oči vidieť, je v tomto srdci talianskej renesancie neúrekom, od bazilík, kostolov až po múzeá a moderné galérie.

Jarné krásy na dosah

Ak plánujete dovolenku počas jari a milujete pamiatky i prírodu, výborným tipom bude Holandsko. Okrem hlavného mesta je krajina známa ako líder v pestovaní tulipánov. Pravidelne v marci sa turistom otvára druhá najväčšia kvetinová záhrada na svete Keukenhof, nachádzajúca sa niekoľko desiatok kilometrov od Amsterdamu. Objavíte tu milióny rozkvitnutých kvetín, ktoré vytvárajú nekonečné koberce farieb a vôní.

Ak svoju dovolenku plánujete v Belgicku, určite si nájdite čas na návštevu lesa Hallerbos. Ten na jar mení svoju farbu na fialovo, keďže akre lesa sú posiate tisíckami hyacintov a zvončekov.

Doprajte si exotiku

Ak túžite po exotike a prekrásnej prírode v jednom, určite navštívte niektorý z ázijských krajín, napríklad Japonsko. Na prelome marca a apríla v týchto oblastiach začínajú kvitnúť tisíce čerešňových stromov, prechádzka rozkvitnutou alejou posiatou farebnými korunami je zážitok, ktorý si vychutnajú nielen milovníci flóry, ale aj romantické duše. Keď už budete v Japonsku, určite nezostaňte len v meste, ale vyberte sa aj na vidiek, konkrétne do oblasti najvyššieho vrchu Fuji, ktorého vrchol zbadáte dokonca aj z hlavného mesta. Čaká vás tu prekrásna príroda, termálne pramene, spiaca sopka a podľa mnohých aj dokonalé miesto na nájdenie stratenej harmónie.

Podobnú explóziu vôní a farieb objavíte na jar aj na ostrove Malorka. Tento ostrov je totiž známy tým, že na jar sa tu prebúdza viac ako 7 miliónov voňavých mandľovníkov, ktoré turistom vytvoria nezabudnuteľný pohľad na ružovo-biele more.

Karneval i horúca Afrika

Ak ste presne opačný typ a už na jar snívate o horúčavách a pláži, možností máte veľa. Obľúbenou „horúcou“ destináciou je  napríklad Južná Amerika, Afrika, ale aj Saudská Arábia. Kombináciu horúceho počasia, legendárnych pláží, exotiky a zábavy ponúka Brazília. Táto portugalsky hovoriaca krajina je známa svojimi extravagantnými karnevalmi, ktoré si môžete počas jari vychutnať aj mimo hlavného mesta Rio de Janeira. Podobné karnevalové oslavy plné farieb, hudby a zábavy nájdete, aj keď sa vyberiete na Seychellské ostrovy v Indickom oceáne, ktoré sú skôr známe pre svoje rozprávkové pláže a priezračné more.

Kedy nakupovať letenky?

Ideálny čas na kúpu letenky, či už na jarnú, alebo letnú dovolenku, závisí od toho, či chcete využiť nízkonákladové aerolinky alebo klasické letecké spoločnosti. Pri nízkonákladových aerolinkách je to podľa odborníkov 1-4 mesiace vopred, v ostatných prípadoch najvýhodnejšie ceny leteniek sú zhruba rok pred termínom. Niektorí si ponechávajú kúpu letenky na poslednú chvíľu, je pravda, že občas sa ceny pár dní pred odletom znížia kvôli zrušenej rezervácii, no na „šťastie“ by ste sa spoliehať nemali.

Na internete dnes už nájdete mnoho agregátorov cien, ktoré za vás rýchlo vyhľadajú tie najvýhodnejšie lety. Ak chcete ušetriť na letenke, dobre si premyslite, či vám naozaj nepostačí iba príručná batožina, za druhý kufor si totiž letecké spoločnosti môžu vypýtať aj sumu okolo 50 eur. Aerolinky často ponúkajú akciové ceny na letenky v obmedzenom čase, k tipom sa dostanete napríklad aj pomocou sociálnych sietí.

Nezabudnite na poistenie

Nech si už prebúdzanie jari pôjdete vychutnať kdekoľvek, na jednu vec by ste nemali zabudnúť, a tou je poistenie na dovolenku. Aj keď na to myslí len málo ľudí, počas dní voľna sa vám môže prihodiť naozaj všeličo, od vykradnutého auta, úrazu, choroby až po stratu dokladov či batožiny. V takejto chvíli je dobré mať pomocnú ruku na dosah.

Cestovné poistenie za vás preplatí náklady spojené s liečením a hospitalizáciou, dokáže dokonca za klienta zabezpečiť náhradnú dopravu domov či prevoz pacienta na Slovensko. V prípade, že cestujete s deťmi, určite oceníte poistenie, pri ktorom ste chránení, ak vaše ratolesti náhodou niečo zničia alebo rozbijú. Pokiaľ cestujete mimo Slovenska pravidelne, napríklad na pracovné cesty, určite sa vám vyplatí celoročné poistenie. Ak ste v zahraničí jeden-, dvakrát do roka, pre vás bude vhodnejšie krátkodobé poistenie. Dnes oba typy ponúkajú všetky poisťovne, dohodnúť si ho môžete individuálne alebo pre celú rodinu v rámci jednej poistky.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!