Peniaze a práca

Moderný horár a lesný hospodár

Horár, lesník či lesný hospodár – myslíte si, že sú to zabudnuté povolania? Omyl, opak je pravdou. Lesné hospodárstvo a práca v lese ani zďaleka nevymizli z nášho sveta, akurát sa o nich menej hovorí. A pritom ide o jedno z najdôležitejších povolaní, bez ktorého by náš každodenný život vyzeral zrejme úplne inak.

Lesné hospodárstvo a rôzne práce v lese sú počiatkom dlhého reťazca činností, ktoré prechádzajú priemyslom, obchodom a končia sa až pri samotných službách. Bez systematickej starostlivosti o naše lesy, bez ťažby dreva a následnej obnovy lesov by sa náš život nezaobišiel. Pretože drevo samotné a produkty z neho vyrobené nás všade doslova obklopujú. Drevený nábytok, drevené okná, drevené doplnky, či drevený hračky, ozdoby alebo dokonca drevodom. Drevo je naozaj všade a to sme ešte nespomenuli celulózu a z nej vyrobený papier, kartón, drevotrieska a rôzne iné materiály.

Ale všetko sa to začína pri správnom lesnom hospodárstve. Dnešný lesníci musia dbať o to, aby prehnaná ťažba dreva nespôsobila nenapraviteľné škody a nezničila naše drahocenné lesy, ktoré nám závidia mnohé iné štáty. Lesy a voda sú našou najväčšou devízou aj v porovnaní s našimi susedmi, a podľa toho sa o ne musíme aj starať.

Ťažba a spracovanie dreva v lesoch

Ťažba drevnej hmoty musí byť selektívna a nie plošná, to je základ. Plošné odlesňovanie spôsobuje eróziu pôdy a znižuje schopnosť krajiny zadržiavať vodu, čím by sme si ľahko mohli na seba privolať záplavy, ktoré s už dnes pomaly objavujú. Preto by ťažba mala prebiehať len lokálne alebo výberovo. Stromy sa musia vyselektovať podľa toho či sú určené na výrobu nábytku, celulózy, alebo či z nich vznikne obyčajné palivové drevo. Lesný hospodár by teda mal robiť dôkladnú prebierku zdravých a poškodených drevín, aby sme zabezpečili ich najlepšie vuyžitie.

Ťažba dreva musí byť šetrná k okoliu. Je dôležité, aby pri ťažbe nedochádzalo k poškodeniu okolitých porastov a celkového ekosystému lesa. K tom uje treba využívať zodpovedajúcu lesnú techniku. Okrem veľkých harvestrov, ktoré zabezpečia masívnu ťažbu je dôležité pracovať aj s menšími strojmi určenými na selektívnejší výrub dreva. Obvykle ide o ručnú ťažbu a následnú manipuláciu s drevom pomocou navijákov PCW 5000. Po vyťažení dreva je nutné aj jeho vyčistenie od zvyškov po ťažbe. Tie sa takisto dajú efektívne zoštiepkovať na palivovú štiepku pomocou výkonných štiepkovačov. Terén v okolí lesov je vhodné upraviť svahovými kosačkami CANYCOM CMX, ktorými sa dajú efektívne upravovať aj strmé svahy. Na úpravu väčších plôch sú vhodné traktorové kosačky STIGA, ktoré

Upravený a vyčistený les sa po ťažbe rýchlejšie zotaví a je pripravený na výsadbu mladých stromčekov, ktoré sa stanú základom nového lesa v budúcnosti. Obnova lesov je nevyhnutnou súčasťou lesného hospodárstva je nutnou podmienkou jeho udržateľnosti.

Foto: pixabay.com