Magnetická separácia v praxi

Magnetická separácia sa používa na oddelenie rôznych materiálov na základe využitia nesúladu ich magnetických vlastností a správania v magnetickom poli. Jej hlavným využitím je odstránenie “surovín”, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu konečného výrobku alebo samotného zariadenia, ktoré sa používa v rôznych priemyselných odvetviach.

Od čoho závisí výber separácie?

Ak by ste niečo podobné vo svojej výrobe uvítali konečne aj vy a mali po starostiach, bolo by vhodné využiť to najlepšie technické riešenie, ktorým je špeciálna separácia. Jej výber a vhodný spôsob závisí v prvom rade od materiálu, ktorý bude týmto takto od kovových nečistôt triedení. Veľmi významnú úlohu v tomto smere zohráva tiež jeho teplota, zrnitosť či abrazívnosť materiálu. A na základe týchto vlastností sa potom vyberá vhodný separátor.

Magnetické odlučovače a ich najlepšie vlastnosti

Separácia sa vykonáva pomocou zariadení, ktoré sa používajú:

  • v železnej a neželeznej metalurgii na úpravu rúd;
  • v potravinárskom priemysle;
  • v sklárskom priemysle a iných odvetviach.

Väčšinou ide o bubon, dosky, ako aj magnetické mriežky. Odlučovače sa takto môžu používať na separáciu v suchom i mokrom stave, všetko v závislosti od vlastností konkrétneho materiálu a jeho vlastností.

Závesné odlučovače sa používajú na čistenie suchých výrobkov počas prepravy dopravníkom. Vďaka dopravníku sa nečistoty železa neustále odstraňujú rôznymi spôsobmi a zostáva len čistý materiál.

Takýto odpad je pomerne často aj dosť nešpecifický a malý, preto je separácia a použitie vhodného zariadenia ideálna.

Univerzálne magnetické odlučovače sú v tomto prípade najvhodnejšie. Použiť ich môžete na separáciu veľmi jemného kovového odpadu do veľkosti 5 mm. Ide o sofistikované zariadenie a dokonalý systém, ktorý sa oplatí využiť v akomkoľvek odvetví, ktoré s takýmto odpadom pracuje a potrebuje sa ho jednoducho a rýchlo zbaviť.

Separácia, ako sme už spomínali, sa môže uskutočňovať v mokrom aj suchom prostredí. Druhá je vhodnejšia pre hrubé zrná, zatiaľ čo mokrá – pre jemnozrnné piesky. Oddelenie za mokra poskytuje mierne lepšie výsledky ako suchá separácia, pretože voda zabraňuje tomu, aby sa magnetické a nemagnetické častice spojili.

Zariadenie, ktoré zjednoduší výrobný proces a triedenie odpadu

Aj keď sme dokonalí a pre svoje fungovanie potrebujeme najmä mozog. Niektoré silné stroje a ich šikovné prevodovky dokážu byť pri určitých činnostiach nenahraditeľné. Podobne to platí aj pri magnetických separátoroch, ktorými by ste si mohli svoju prevádzku vybaviť tiež. Ako efektívne riešenie vám ich skutočne môžeme len odporučiť. Pomôžu, vytriedia a zlepšia proces výroby konečného produktu.

Foto: magneticke-separatory.sk

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!