Letné brigády – vhodný nástroj na budovanie pracovných návykov?

Do začiatku letných prázdnin zostáva ešte veľa času. Nie však dosť na to, aby ste si vybrali vhodnú letnú brigádu, respektíve motivovali svojich priateľov či vlastné deti. Ak už aj nejakú predstavu o konkrétnej brigáde máte, vôbec sa však nemusí nájsť voľné miesto vo vašom blízkom okolí. Na čo jednoznačne majú slúžiť študentské letné brigády? Čo by ste nimi z pozície rodiča mali sledovať?

Letné brigády pre mladých študentov sa nemajú cielene a jednoznačne zameriavať len na zárobky a konkrétne sumy peňazí. Svet peňazí láka každého. V súvislosti so zamestnaním máme tendenciu hľadať riešenia, kde sa dá aj za menej práce dosiahnuť väčší finančný zisk. Je to prirodzené a bežné. To však aj tak neznamená, že v tomto smere treba nechať priestor aj pre mladú generáciu. Letné brigády považujte skôr za nástroj získavania prvých pracovných návykov, skúseností a praxe. V tom ich treba jednoznačne podporovať.

Ďalšou nesprávne zvolenou taktikou zo strany rodičov je aj vyvíjanie neustáleho tlaku na svojich študujúcich potomkov. Rodičia majú s príchodom leta vo zvyku pripomínať deťom, aby si hľadali “nejakú prácu“. Čím sa tieto upozornenia stupňujú, tým menší záujem deti aj v skutočnosti vyvíjajú. Dôsledky toho môžu byť skôr demotivujúce. Čo tak viac pomôcť než karhať a kritizovať dospievajúcu mládež?

Ďalšou podstatnou zásadou je, že letná brigáda by nemala trvať po celé leto. Zvlášť, ak ide o prvú brigádu. Takisto konkrétny výber treba prispôsobovať vašim celkovým zručnostiam a vedomostiam. Pri predstave, že 18-ročný mladík manuálne pracuje napríklad na stavbe od rána až do západu slnka, si takisto po pár dňoch vypýta svoju daň.

Študentská brigáda nielen pri páse v hypermarkete

Únava, stres a pocit, že pred vami je úmorné pracovné leto, môže na dospievajúceho človeka vplývať taktiež negatívne. Počas leta si svoj čas treba rozvrhnúť aj na prácu (2-3 dni v týždni), ale v istom okamihu leto zavŕšiť oddychom a zregenerovaním. Vyberajte si z množstva zaujímavých, ale aj netradičnejších tipov na skvelú letnú brigádu.

Najideálnejšie je, ak si rozšírite vedomosti v tom, čo študujete. Na pozíciách animátorov či výletných sprievodcov v zámkoch, jaskyniach, atď. si veľmi jednoducho dokážete vycibriť svoje jazykové znalosti. Čoraz väčšiu popularitu získavajú práce na farme, pri rôznych sezónnych zberoch či v lesnej škôlke. Zaujímavé sa aj pre vás môžu stať netradičné remeselnícke práce. Ak máte čo i len najmenšiu možnosť, rozhodnite sa pre učenlivé a tak potrebné študentské brigády.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!