Lepšie poznať svoje auto

Myslím, že aspoň 80% pánov, ktorí čítajú tento článok vlastní nejaké auto. Tento článok pre väčšinu z vás možno nebude žiadnou novinkou, preto je zameraný skôr pre ľudí, ktorí o autách vedia menej. Povieme si niečo o troch dôležitých súčastiach. Sú to remenice, pneumatiky a osvetlenie auta.

Remenica je súčiastka remeňového prevodu. Jej funkcia spočíva v prenášaní energie z rotujúceho hriadeľa, alebo naopak. Tvary remeníc sú rôzne a vždy závisia od typu remeňa. Môžu byť hladké, so zubami, alebo s drážkami. Hladké remenice slúžia pre plochý remeň. Tento typ zariadenia dnes už nepatrí medzi najpoužívanejšie. Najväčšiu slávu prežívali hladké remenice v 19. storočí a na začiatku 20.-ho. Jej tvar nie je valec, ale tzv. „súdok“, pričom remeň prechádza jeho najširšou časťou. Takýto princíp sa používa pri výrobe a funkcii železničných dvojkôl. Remenica pre ozubený remeň pripomína ozubené koleso. Používa sa tam, kde je veľmi dôležitý synchronizovaný pohyb mechanizmov.

Klinový remeň je práve to, čo sa dnes používa v bežných autách. Tvorí výbavu spaľovacieho motoru pre pohon ventilátoru chladiča, dynama a alternátoru. Prenáša energiu pohonu z kľukového hriadeľa na hriadeľ, ktorý poháňa súčasti motoru (aj vyššie spomínaný ventilátor chladiča, atď…). Klinové remene majú drážky a vyrábajú sa z pevnej gumy, ktorá je odolná voči opotrebeniu a oteru, vysokej teplote, olejom a rôznym iným faktormi, s ktorými prídu do styku.

Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou funkčného auta sú kvalitné pneumatiky. Dnes si môžete vybrať z viacerých kvalít (ekonomická, vyššia trieda..), typov (dušové, bezdušové, letné, zimné..), veľkostí (podľa typu auta), aj značiek. Základný popis pneumatiky je veľmi jednoduchý. Je to vlastne gumený útvar napustený vzduchom. Na základe funkcie motoru zaisťujú pneumatiky kontakt s vozovkou a pohyb auta. Na ich povrchu je časť, ktorá sa nazýva dezén. Je to povrchová štruktúra, vďaka ktorej sa zaisťuje bezpečná a pohodlná jazda v zimnom a letnom ročnom období. Pre letné pneumatiky je hĺbka žliabkov dezénu 1,6 mm a pre zimné je to 3 mm. Dezén pneumatík sa musí kontrolovať, pretože sa po čase zoderie.

Pre bezpečnú jazdu, a tiež jazdu bez pokút je potrebné mať v poriadku vonkajšie osvetlenie vozidla. Preto by ste mali dbať na povinnú výbavu auta, ktorá je daná zákonom. Nemali by vám chýbať náhradné žiarovky, elektrické poistky, a podobne. Rozbitý „blinker“ vás môže stáť nemalú sumu, a v horšom prípade zdravie.

Pre každého motoristu je dôležité poznať svoje auto lepšie, pretože sa môže stať, že zažijete na cestách nepríjemné situácie, ktorým by ste sa najradšej vyhli. Dbajte preto na vedomosti a informácie, ktoré súvisia s opravou auta a s náhradnými dielmi potrebným k oprave.

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!