Peniaze a práca

Koučing – budúcnosť každej firmy

Človek príde do práce, počúva príkazy, rešpektuje zákazy, pracuje spoľahlivo a usilovne osem hodín denne. Splní si svoje povinnosti a na druhý deň sa kolotoč opakuje. Do toho sa pridá sebavedomý nadriadený, ktorý pri každej možnej príležitosti dáva najavo svoje postavenie a moc. Nepríjemná realita bežného zamestnanca, počas bežného dňa a v bežnej firme.

To by sa ale mohlo zmeniť. V súčasnosti sa do popredia dostáva tzv. koučingová kultúra. Predstavte si, že namiesto klasického plnenie zadaných úloh, by ste si mohli vybrať čo chcete robiť. Predstavte si možnosť prísť s nejakým nápadom a uplatniť svoj potenciál. Nemožné? Nuž za niekoľko rokov to bude už samozrejmosť.

Koučing tu predsa len už nejaký ten rok funguje. Mnoho ľudí, často vrcholoví manažéri, vyhľadáva pomoc kouča. Ten im okrem iného pomôže zosúladiť prácu s osobným životom, naučí ich správne hospodáriť s časom a pomôže rozvinúť osobnosť. Koučing by mal byť ale samozrejmosťou v každej spoločnosti. Nie akousi výsadou.

Koučing, okrem toho, že pomôže zamestnancovi, pomôže v konečnom dôsledku aj samotnej firme. A to je práve to, čo sme si u nás na Slovensku ešte akosi neuvedomili. Človek vykoná danú prácu a šéf je spokojný, že mu jeho zamestnanec zarobil peniaze. A čo keby tak zarobil trikrát viac?

Niekedy stačí naozaj málo a aj jednoduché prvky koučingu, môžu v správnom použití priniesť veľké zmeny. Základom je predovšetkým komunikácia. Čo ak má váš zamestnanec nejaké silné stránky, o ktorých ste nevedeli? Možno má schopnosti a zručnosti, ktoré by vašej firme pomohli. Ak sa nespýtate, nezistíte. Je dôležité uvedomovať si nielen svoj potenciál, ale aj potenciál vašich zamestnancov. Správnym „koučingovým“ prístupom k zamestnancom môžete ľahko odhaliť ich potenciál a môžete ich podporiť v tom, aby ho napĺňali. Nebráňte im, nestojte im v ceste a oni pre vás urobia v konečnom dôsledku oveľa viac.

Táto moderná firemná stratégia sa v našich vodách samozrejme ešte vo veľkom nerozvinula. Aj u nás však sú firmy, ktoré koncepciu koučingovej kultúry začínajú využívať. Čas ukáže aký to bude mať výsledok. Každopádne, stále platí, že šťastný zamestnanec odvedie lepšiu práce ako ten nešťastný.

Ilustračné foto na titulke: SXC.hu