Štýl

Košele a kravaty predstavujú našu osobnosť

Košelu aj kravatu si mnohí fixujeme ako súčasť obleku. Aj keď táto kombinácia vyzerá jednoducho, aj tu si bontón vyžaduje isté pravidlá.

Najmä počas slnečných dní a v teple sa vynára otázka či nemôžeme nosiť košelu s krátkymi rukávmi. Pravda je jednoznačná. Nemôžeme. Spoločenská etiketa si skrátka vyžaduje košelu s dlhými rukávmi. Hovoríte si, ako spoločnosť cez sako zistí, že nosíte košelu s krátkymi rukávmi? Jednoducho. Podľa ďalšieho bodu etikety by mala košela vyčnievať spod rukávov saka jeden centimeter.

Farebná škála pre výber košele je široká, pokiaľ nepatríte medzi vyšších manažérov alebo nejdete na významnú firemnú udalosť. Vtedy sa farebný výber výrazne zužuje. Košeľa môže byť jedine biela, bledomodrá, prípadne béžová. Vzory sú však povolené len pre nižšie pozície, ani tam však neodporúčame nič extravagantné. Farba kravaty by nemala výrazne splývať s košelou, mala by však ladiť s vreckovkou v hornom vrecku saka, pokiaľ nemáte bielu vreckovku. Samozrejme, rozopnutý gombík na košeli, prípadne povolená kravata, sú v spoločnosti neprijateľné.

Pre zaujímavosť uveďme ešte niečo z minulosti kravát a košiel. História košele siaha ešte pred 18. storočie, kedy sa prvé košele nosili ešte ako spodné prádlo, z ktorého bol vidieť iba golier. Až neskôr sa začala košeľa nosiť navrchu. Časom prešli košele rôznym zapínaním a až koncom 19. storočia získali dnešnú podobu. Ešte zaujímavejšiu históriu majú kravaty. Za ich pôvodom sa musíme vrátiť až do tridsaťročnej vojny (r. 1618-1648), kedy chorvátski žoldnieri nosili svoje tradičné šatky uviazané okolo krku, čím zaujali Parížanov. Tým sa dostal tento módny výstrelok do Európy a teší sa popularite dodnes.

Foto na titulke: SXC.hu