Peniaze a práca

Kedy bude pohreb eura?

Od príchodu eura na Slovensko možno aj vy dennodenne počúvate alebo si sami sem-tam zanadávate na tie naše malé, nič neriešiace centy. Máte ich plné vrecká, plné peňaženky a keď nimi platíte, predavači toho majú plné zuby a idú sa z toho množstva mincí zblázniť…

Už aj Slovenskom prebehla nejedna medzinárodná petícia za definitívne zrušenie centov, očividne však bez úspechu. Akákoľvek záchrana od tzv. „tridsaťhaliernikov“ (0,01€ = 30 /zatiaľ?/ bývalých halierov) sa pominula a ľudia sa s tým pokúšajú žiť. Avšak, európska i naša politika a jej riadenie nás postavilo pred otázku opätovného zavedenia slovenských korún, čím by sme sa nezbavili vytúžene len eurocentov ale aj samotných eúr.

Pochopiteľne, nebolo to na podnet sťažovania sa skupiny ľudí na pre nich novú a nevyhovujúcu menu, ale na isté riziko rozpadu eurozóny. Napriek tomu, že to (takmer) nikto nevidí reálne a nikto sa toho veľmi nebojí, šéf parlamentu Richard Sulík sa vyjadril, že „je najvyšší čas, aby Slovensko prestalo slepo veriť rečiam lídrov eurozóny a pripravilo si plán B, ktorým je opätovné zavedenie slovenskej koruny.“

Odozva na slová Richarda Sulíka však na seba nenechala dlho čakať. Jeden z jeho najväčších antifanúšikov Róbert Fico ho nazval ako „prekliatím slovenskej politiky“. So slovami predsedu SaS úplne doslova nesúhlasili ani jeho koaliční partneri, či už premiérka Iveta Radičová, či minister financií Ivan Mikloš, ktorý však poznamenal, že musíme byť pripravení na všetky možnosti. Jedným slovom však Ivan Mikloš dodal, že treba urobiť všetko pre to, aby euro bolo silné a vydržalo.

K situácii mal čo povedať aj analytik Deutsche Bank, Nicolaus Heinen: „Tvrdenia o rozpade menovej únie sú skôr krátkodobo orientovaným populizmom. Štát nemôže opustiť euro bez toho, aby opustil aj Európsku úniu,“ znížil týmito slovami vo verejnosti pocit strachu, nakoľko Európsku úniu tak ľahko určite neopustíme.

Celú situáciu môžeme uzavrieť slovami Národnej banky Slovenska. Tá na otázku denníka SME ohľadom pohrebu eura odpovedala veľmi jednoducho: „Vaše otázky sú špekulatívne, pričom Národná banka Slovenska sa k špekulatívnym otázkam a špekuláciám nevyjadruje,“ zneli slová hovorkyne Petry Pauerovej.

Kedy teda bude pohreb eura nikto netuší. A či niekedy vôbec bude? To ukáže až budúcnosť a nikto až na Richarda Sulíka nehovorí, či blízka alebo ďaleká. Eurá máme a nevyzerá to tak, že by sme ich mohli v dohľadnej dobe stratiť. Vyzerá tak iba článok spomínaného politika a vyjadrenie, ktoré sa spomínalo na začiatku.

Euro je silná, stabilná a dôveryhodná mena. Preto sa nemusíte obávať, že by ste si po krátkom čase opäť museli navyknúť na inú, i keď starnú menu. Iba Sulík niekedy nevie, čo by už od radosti povedal.