Jarná lovecká sezóna sa začína lovom na srnce

Už čoskoro to vypukne. Presne 16. mája sa už tradične začína skutočná jarná lovecká sezóna. Práve 16. máj, ktorý mimochodom tento rok pripadá na štvrtok, predstavuje pomyselný otvárací bod jarnej loveckej sezóny. Je to akási „chuťovka“ pre poľovníkov, ktorým nestačí celoročný odstrel diviačej zvery, ale túžia skôr po niečom exkluzívnom. Sezóna na lov srncov sa teda začína 16. mája a končí sa 30. septembra. Srny a srnča môžete loviť od 1. septembra do 31. decembra.

Migrácia srncov

V priebehu zimy sú srnce sústredené v čriedach, ktoré sa zdržiavajú pokope na určitých miestach a majú svoje stanovené zvyky. S príchodom jari sa však mení aj správanie srncov, ktoré migrujú. U srncov nastávajú hormonálne zmeny v tele, začínajú sa presúvať, v južných oblastiach sa vyskytujú už v polovici apríla. Srnce takto obsadzujú nové teritóriá, pričom od mája vám odporúčame ich loviť práve v južnejších oblastiach, kde sa prirodzene cítia lepšie.

Ako sa pripraviť na lov srncov

Na lov srncov samozrejme potrebujete adekvátne vybavenie ako napríklad kvalitný poľovnícky ďalekohľad, vďaka ktorému zbadáte korisť aj na veľkú vzdialenosť. Väčšinou platí, že čím drahší ďalekohľad pre poľovníka, tým je aj lepší a kvalitnejší. Takže si vopred určite, koľko môžete investovať a potom sa venujte vybaveniu na poľovačku.

Srnca viete aj nalákať

Vie sa, že srncom vyhovujú listnaté a zmiešané lesy, kde sa nachádzajú rúbane či lúčky, takže v týchto teritóriách ich aj môžete loviť. Srnce sú samotárske, individuálne „fungujú“ až do augustovej ruje. Hodí sa aj taká vábnička na srnca, vďaka ktorej viete srnca nalákať bližšie k sebe a následne ho môžete uloviť. Dôležitá je trpezlivosť, opatrnosť a potrebná miera koncentrácie, aby poľovačka na srncov počas jari dopadla podľa vašich predstáv.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!