Ghostwriting: Tajomnosť, diskrétnosť a záruka kvality

Počuli ste už o ghostwritingu? U nás je to ešte jedna veľká neznáma, no v zahraničí je to už prakticky samozrejmosť. Čo sa teda skrýva za týmto tajomným názvom?

Aj keď by sa pri preložení slova ghostwriting mohlo zdať, že niečo píše záhadný duch, nie je tomu tak. Teda nie úplne. V skratke môžeme povedať, že sa jedná o písanie bez nároku na autorstvo a má v praxi široké využitie. Ako príklad môžeme uviesť prejavy politikov, autobiografie prominentov, ale aj školské slohové práce. Dnes sa už toto dá objednať a nikto sa nedozvie, že ste to nepísali vy.

Asi všetky príhovory známych osobností sú napísané niekým iným. Ten niekto je ghostwriter, ktorý za určitú sumu dielo vytvorí a vzdá sa všetkej slávy plynúcej z autorstva. Mohlo by sa vám zdať, že taký človek sa nenájde, ale najmä v zahraničí je ghostwriterov dosť.

Tých, čo si tieto služby objednávajú, však netreba zatracovať. Veď ktorý prominent alebo aj bežný človek by mal čas písať kvalitnú prácu? Čas je vzácny a popri iných povinnostiach by to nestíhali. Taktiež nie je hanbou povedať, že proste nie každý má talent na písanie. Tak, ako každý nevie hrať hokej, nemusí každý vedieť písať.

S ghostwritingom sú spojené aj určité škandály, ktoré prenikli na verejnosť. V Nemecku bolo pár študentov odhalených, že sami nepísali svoje diplomové práce. Chyba však pravdepodobne nastala práve u študentov, ktorí sa sami prezradili. Dobrý ghostwriter totiž nikdy neprezradí svojho klienta, ak si to sám náhodou neželá.

Ghostwriting však napriek tomu netreba chápať ako niečo amorálne. Je to len služba, ktorú si zákazník objedná. Určite by ste ani vy nechceli zažiť hanbu spôsobenú tým, že by ste napísali a prečítali nevhodný prejav. Práve preto sú tu profesionáli, ktorí to urobia za vás.

V prípade, že aj vy potrebujete prejav alebo inú písomnosť, obráťte sa nás – Akopisat.sk . Diskrétnosť je samozrejmosťou, autorské práva získate vy.

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!