Šport

Efektívny kruhový tréning

Fitness tréningy v posilňovni bývajú väčšinou rozdelené na partie, ktoré sa v určitých intervaloch opakujú. Ak sa chcete zamerať a posilniť jednu partiu viac, budete ju, samozrejme, zapájať do tréningov častejšie, ale zvyčajne ide o tri rôzne dni zamerané na iné partie. Podľa takéhoto tréningu sa, teda, napríklad k nohám, vrátite, ak rátame aj s nejakým dňom voľna, približne raz za štyri až päť dní. Ak vám však skôr záleží na pravidelnom komplexnom tréningu, kde zapojíte rovnomerne všetky skupiny svalov, potom vyskúšajte kruhový tréning.

Bez trénera

Cvičiť kruhovým spôsobom tréningu neznamená len to, že bezpodmienečne musíte ísť na skupinovú lekciu, pokiaľ nie ste ich fanúšikom. Kruhový tréning si viete zostaviť aj sami. Stačí si nachystať pomôcky, vymyslieť, čo vlastne budete na každom stanovisku robiť, zobrať stopky a pustiť sa do „kruháču“. Avšak, pozor! Zostaviť si kvalitný tréning nie je až také jednoduché, ako sa vám môže zdať. Nielen z dôvodu vymyslenia cvikov, ale najmä z technickej stránky, aby ste ich robili správne a neublížili si.

Pod vedením

Práve z tohto dôvodu je niekedy lepšie ísť na skupinový kruhový tréning pod vedením skúseného fitness trénera. Ten vie, ako nastaviť tréning tak, aby ste pracovali celým telom, posilňovali určité skupiny svalov spolu a nepresiľovali sa. Cviky na seba musia aj logicky naväzovať, preskakovať bez následnosti môže mať menší efekt, ako čakáte.

Pri kruhovom tréningu si vy alebo tréner stanoví dĺžku jedného stanoviska a pauzu medzi nimi. Tá by nemala byť viac ako pätnásť sekúnd, chcete predsa tepovú frekvenciu udržať v jednej línii a nedovoliť jej zbytočne klesnúť, ak už ste zvyknutí športovať a tepovka sa vám rýchlo vracia do normálu. Ako na konci každého tréningu, tak aj pri kruháči je nutný strečing a poriadne uvoľnenie svalov, ktorým ste dali počas tréningu zabrať.

Foto: pixabay.com