Doprajte si pocit slobody!

Len tak si letieť a pozerať na zem z 300 metrovej výšky. Všetky pozemské starosti sú razom zabudnuté a krúženie v oblakoch prináša vytúžený pocit slobody. Presne také je ultraľahké lietanie.

Pod ultraľahkým lietaním sa rozumie brázdenie vzdušného priestoru ultraľahkým strojom. Hoci oficiálne označenie je „lietajúce športové zariadenie“, medzi fanúšikmi ultraľahkého lietania vôbec nie je zaužívané. Za ultraľahký stroj možno považovať lietadlo, vrtuľník či vírnik a je určený na letecký šport a rekreačné lietanie. Môže byť vybavený jedným alebo dvoma sedadlami a jeho maximálna vzletová hmotnosť je 560 kilogramov.

Jeho veličenstvo – vírnik

Vírnik v sebe kombinuje to najlepšie z ultraľahkého lietadla a vrtuľníka. Má nízke prevádzkové náklady a je schopný pomalého letu. Veľkou výhodou je aj vysoká spoľahlivosť, ľahká ovládateľnosť a krátky štart a pristátie, na ktoré nevyžaduje letisko. Vzletová dráha sa pohybuje od 50 do 250 metrov a na pristátie mu bežne stačí len 5 až 20 metrov. Určite oceníte aj jeho jednoduchú údržbu, nenáročnú prevádzku a nesmieme zabudnúť na cenovú dostupnosť. Dokáže letieť pomaly, ale užiť si ho môžete aj pri rýchlosti okolo 160 km/h. Pokiaľ sa zamýšľate nad tým, na čom tento stroj beží, uľahčíme vám to. Na obyčajnom benzíne. Preto ak si letíte svetom a dochádza vám benzín, natankovať môžete na najbližšej pumpe.

Staňte sa pilotom!

Vždy vás fascinovalo lietanie? Prihláste sa na letecký výcvik a splňte si svoj sen. Pri lietadlách za cenu auta sa to rozhodne oplatí. Výcvik bežne trvá od 25 do 45 hodín a po úspešnom absolvovaní skúšky sa konečne stanete pilotom! Letíte si kam chcete a kedy chcete. Dokonca sa nemusíte ani nikomu hlásiť, pokiaľ obletíte priestor nad letiskami. Vyskúšajte si predvádzací let, pri ktorom vám skúsený pilot vysvetlí všetky podrobnosti a zodpovie vaše otázky. Odporúčame navštíviť výcvikové stredisko SFULu (Slovenská Federácia Ultraľahkého lietania) na Kopánke v Trnave, kde vám predvedú svoje stroje.

Viac informácií o vírnikoch aj ultraľahkom lietaní nájdete na www.virnik.sk.

Ale pozor! Lietanie je silne návykové!

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!