Peniaze a práca

Dokázali by ste odmietnuť povýšenie v práci?

Povýšenie v práci je snom takmer každého snaživého zamestnanca. Svoju prácu zvládate s prehľadom, možno ste sa už neraz zmienili, že aj poslepiačky. Známe prostredie, tí istí kolegovia a v podstate už aj tie isté zadania. Pociťujete nudu, únavu a chceli by ste zamieriť „vyššie“? Stále sa nájdu aj takí, ktorí by ponúknuté povýšenie slušne odmietli. Čo ich práve k takému rozhodnutiu môže viesť?

Za povýšením v práci by ste nemali vidieť len zvýšenie príjmu a viac zamestnancov „pod sebou“, čím si posilnite autoritu a vlastné sebavedomie. Niekto je v tom zdržanliví a zastáva názor, že všetko mať nemôžeme. Ak túžite po bohatstve a nadštandardnom živote, tak často na úkor rodinného zázemia a oddychu.

Ak prijmete povýšenie, musíte rátať s väčšou psychickou a aj fyzickou záťažou. Pravdepodobne získate väčšiu zodpovednosť v rámci oddelenia, a to si vyžaduje lepšiu organizáciu a výber spomedzi každodenných priorít. Zo začiatku možno budete mať pocit, že všetko je len na vás. Hrozí vám, že buď podľahnete workoholizmu, alebo to jednoducho vzdáte. Samozrejme, sú tu aj tí druhí, ktorým taktiež treba nechať niečo na pleciach.

Byť povýšený nezvláda úplne každý

Nikdy nepracujte pod stresom, pretože sa to skôr či neskôr odrazí na vašich výsledkoch a celkovom komforte. Práca by mala byť pre vás buď druhým, alebo tretím domovom. Nikdy nie prvým! Máte sa tu cítiť veľmi príjemne a byť obklopení len tými, ktorým môžete dôverovať.

To nie vždy platí aj po povýšení jedného „z partie“. Ako kamarát zlyhá buď ten povýšený, alebo sa mu otočia chrbtom závistliví kolegovia. Áno, aj naštrbené vzťahy v práci dokáže podnietiť jedno povýšenie. Je to naozaj pre silné, zrelé osobnosti bez ohľadu na vek či pohlavie. Prirodzená autorita je alfou a omegou pre každého povýšeného. V opačnom prípade takýto nátlak dlho nevydržíte. Veľa šťastia!

Foto: pixabay.com