Dodržujete základné pravidlá starostlivosti o slnečné okuliare?

Leto je jedným z najkrajších ročných období – je šetrné na vrstvenie oblečenia, za uplynulé roky je také horúce, že nás samo vyzlieka. Pláž sa v tomto období stáva naším prechodným pobytom a chladené drinky často nahrádzajú zdravý pitný režim. Aj taká je tvár horúceho letného obdobia. Práve v súvislosti s extrémnymi teplotami treba zvýšiť pozornosť a chrániť sa pred škodlivým vplyvom UV žiarenia. Možno sme ešte príliš mladí alebo len odvážni a nechcú sa nám riešiť takéto maličkosti, no práve z nich neskôr vznikajú ťažké zdravotné problémy.

Škodlivé slnečné lúče značne vplývajú aj na kvalitu ľudského zraku. Jednou z najbežnejších rád je chrániť si oči nosením kvalitných slnečných okuliarov. Ak ste už vyrástli do štádia, že si uvedomujete potrebu ich používania, tlieskame vám a dúfame, že v tomto prípade imidž presúvate na druhú koľaj. Netvrdíme, že je úplne jedno či vám sadnú alebo nie, no v dámskej spoločnosti značne zapôsobíte poznaním základných princípov starostlivosti o slnečné okuliare.

Každým správnym ťahom predĺžite ich životnosť

Ak ste pred začiatkom letnej sezóny investovali do kvalitných slnečných okuliarov niekoľko stoviek eur, vaša zvýšená pozornosť o ich údržbu sa týmto len začína. Presne tie najčastejšie zlozvyky pri ich manipulácii škodia kvalite šošoviek, rámov a bočných rúčok. Prvá a aj najdôležitejšia zásada sa týka ich nasadzovania a skladania z tváre. Tu platí, aby ste pritom používali obe ruky! Nehrajte sa na plážových borcov, vieme, že ste dostatočne silní, no ak okuliare neuchopíte oboma rukami, bočnice aj rámy sa začnú uvoľňovať.

Ďalším tuctovým zlozvykom je, keď si okuliare “umiestňujete“ cez temeno hlavy alebo na šnúrku a hompáľajú sa vám na prepotenom tričku. Dosť lacné ťahy! Tým prvým spôsobíte len toľko, že na kvalitu šošoviek bude vplývať kombinácia potu, šampónu, kondicionéru a hádam aj laku na vlasy. Toľko škodlivej chémie, ktorá nič dobre neveští! Rozhodne si treba uvedomiť, že šírka temena hlavy je určite väčšia než nosa, kde sa bežne majú okuliare umiestniť. Takto sa opäť povolia rámy a bočnice. Ani okuliare na šnúrke nie sú správnym riešením. Ľahko tým dôjde k mechanickému poškodeniu, ktoré znižuje ich ochrannú schopnosť. Ideálne je preto používať špeciálne puzdra určené na ochranu slnečných okuliarov.

Kamaráti buďme, na moje slnečné okuliare mi rozhodne nesiahaj!

Aj pri skladaní slnečných okuliarov platí zásada, že nie je úplne jedno, kde ich necháte pohodené. Ak ste sa ešte nepoučili, že kvalitné puzdro na slnečné okuliare vám nič nenahradí, tak tvrdý povrch stola alebo palubnej dosky v aute situáciu len skomplikuje. A o to ešte viac, ak ich položíte šošovkami smerom dole. Opäť sa zníži kvalita ich ochrany pred UV žiarením.

Predovšetkým teraz počas extrémnych horúčav ich netreba nechávať pohodené na priamom slnku. Čím vyššia teplota a čím dlhšia doba pôsobenia, tým kratšia životnosť slnečných okuliarov. Úplne ľahká matematika! Aj samotné čistenie skiel či rámov slnečných okuliarov netreba podceňovať. Žiadne tričko, vlhčený obrúsok či hygienická vreckovka, ale zachovajte si svoju inteligentnú tvár, drahí páni, a investujte do špeciálnych utierok z mikrovlákna a čistiacich prostriedkov, ktoré zaručene predĺžia životnosť vašich kvalitných slnečných okuliarov.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!