Ostatné články

Čo potrebujete na prvú poľovačku?

Odmalička vás zaujíma príroda? Fascinujú vás poľovnícke výjazdy za skorého rána? Vašimi obľúbenými plemenami psov sú práve tie poľovnícke? Tak potom neváhajte a vyskúšajte si poľovníctvo! Činnosť, ktorá nie je len o lovení zveri, ale má svoju atmosféru, históriu, zvyky a množstvo zanietených fanúšikov.

Po absolvovaní všetkých potrebných skúšok a testov, ktorých naozaj nie je málo, pôjdete prvýkrát do lesa ako poľovník. Viete ale, čo všetko si so sebou zobrať? Poľovníctvo nie je chvíľková záležitosť. Môžete stráviť pár dlhých chvíľ v lese a na to sa treba pripraviť.

Batoh plný potrebných vecí

Poriadne nabalený poľovník má svoje plusy aj mínusy. Výhodou je, že je o vás postarané a máte všetko, i niečo navyše. Mínusom však je rýchlosť presunu a znížená pohyblivosť. Je už na vás, čo si vyberiete a do batohu pribalíte. Nemali by tam však chýbať základné veci. Ktoré to sú?K zbrani, prevesenej cez rameno, budete potrebovať náboje. Na rozhliadanie po okolí a nájdenie koristi vám poslúži ďalekohľad. Prezriete si zver lepšie z dostatočnej vzdialenosti a môžete si s jeho pomocou vybrať ten správny cieľ.

Často budete na love až do nočných hodín, preto určite nezabudnite baterku a k nej zopár batérií. V nočnom lese sa vám bude náramne hodiť. Nielen pre poľovníkov je základnou výbavou nožík. Kvalitný nôž vám určite bude viac na osoh než na škodu. Ak ste skúsenejší poľovník a viete používať vábničky, s ich pomocou si zjednodušíte lov a zvýšite vašu šancu na úspech. Samozrejme, zoberte so sebou lekárničku. Ďalej od obývaných miest sa vám môže hodiť. Podobne aj jedlo a voda. Na dlhšie trvajúci lov si pripravte dostatok jedla a pitia.

Poriadne sa oblečte, nezabudnite na farby

Začneme pekne od podlahy. V lesoch, bažinách a v chladných mesiacoch oceníte kvalitnú obuv a teplé ponožky. Nohavice z pevných materiálov aj s menším úložným priestorom či opaskom s príslušenstvom vám doprajú dostatok pohodlia. Zároveň poslúžia ako menší odkladací priestor, napríklad na nožík či náboje.

Pred poľovačkou si dôkladne pozrite predpoveď počasia. Podľa predpovede sa vám bude lepšie orientovať v tom, čo si obliecť na vrch tela. V lete, samozrejme, postačí tričko, prípadne tenšia bunda. V zimných mesiacoch, kedy je teplota často veľmi nízka, siahnite po odolnej bunde, pod ktorou budete mať niekoľko izolačných vrstiev oblečenia. Pridajte k tomu aj dobre viditeľnú čapicu, aby vás ostatní poľovníci rozoznali. Navlečte si pár teplých rukavíc. Nezabudnite, ruky musia ostať v teple až do výstrelu. V zime hrozí, že vám rýchlo omrznú, a tak znížite svoju šancu na úspech.

Myslite na vaše pohodlie

Keďže poľovačka je dlhodobá záležitosť, urobte si čo najviac pohodlia. Ak je to možné, nájdite si posed. Posed má hneď niekoľko výhod. Kryje vás pred poveternostnými podmienkami. Zmierňuje vašu pachovú stopu. Umožňuje vám viac voľného pohybu bez spozorovania zverou, a tiež vám poskytne pohodlie, ak sa tam nachádza lavica či stolička. Ak ste našli posed, kde lavica nie je, alebo ste sa rozhodli loviť mimo posedu, dobre vám poslúži aj sedacia palica, prípadne trojnožky. Ak si pribalíte do batohu aj podsedák, ušetríte si zdravie a samotná poľovačka bude pre vás oveľa príjemnejšia.

Dávajte si pozor a dodržujte zákony

Na to, aby ste sa stali oficiálnym poľovníkom, potrebujete absolvovať množstvo školení, urobiť si skúšky a získať poľovný lístok. Ak nemáte zbrojný preukaz, tak určite potrebujete získať i ten. Každý, kto takéto skúšky absolvuje, by mal ovládať aj zákony a, samozrejme, dbať na ich dodržiavanie. Preto pristupujte k poľovníctvu s úctou a vážte si prírodu a lesnú zver. Na Slovensku máme byť na čo hrdí.

Poľovnícke potreby spomenuté v článku nájdete na afg.sk.

Foto: pixabay.com