Čo ak PZP neuzavriete včas?

Každý majiteľ vozidla na Slovensku má zákonnú povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie pre svoje vozidlo. Niektorí vodiči však stále jazdia bez neho. Čo vám hrozí, ak na to policajti prídu?

Na čo vám slúži PZP?

PZP poistenie auta kryje škody, ktoré spôsobíte iným vodičom na majetku či zdraví. Je to garancia, že poškodený nebude musieť hradiť náklady spojené s nehodou, ktorú nezavinil. Ak nemáte uzavreté poistenie auta, celú sumu mu preplatíte vy a nie vaša poisťovňa. Verte nám, v porovnaní s cenou poistného bude náhrada škôd oveľa vyššia. Je preto výhodné mať za sebou poisťovňu, ktorá sa o všetko postará.

Čo vám hrozí, ak neuzavriete PZP?

Ak neuzavriete PZP poistenie a pri policajnej kontrole vám na to prídu, pokute sa nevyhnete. Jej výška určite prekročí sumu 3000 eur. Navyše, neuzavretie poistenia sa zisťuje aj spätne. Pokuta vám môže byť uložená až do dvoch rokov od tohto zistenia. Maximálne však do troch. Ak sa rozhodnete čiastku nezaplatiť, obvodný úrad má dokonca právo využiť služby exekútora. Celková čiastka sa potom ešte navyšuje o náklady spojené s exekúciou.

Ako uzavrieť najlepšie PZP?

Starostiam a exekúciam sa vyhnete jednoducho ak PZP poistenie uzavriete. V prípade, že poistenie máte, no nie ste si istí, kedy vám končí zmluva, využiť môžete overenie PZP online prostredníctvom Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Ak sa rozhodnete pre zmenu poisťovne, alebo pre uzatvorenie poistenia nanovo, môžete tak urobiť jednoducho online.

Môžete to dokonca urobiť veľmi efektívne a za prijateľnú cenu. Jedným z najšikovnejších nástrojov je online kalkulačka PZP. Najprv vyplníte formulár a ona vám ponúkne nezáväzné porovnanie ponúk na mieru. Odporúča sa zvažovať pomer cena a šírka krytia poistenia. Najlacnejšie PZP nie je vždy tá najideálnejšia voľba. Ak sa pre jedno z nich rozhodnete, máte možnosť uzavrieť PZP online, z pohodlia domova a nič vás na cestách neprekvapí.

Ak stále uvažujete, či uzavrieť PZP poistenie pre vaše vozidlo, určite by ste nemali váhať. V prípade, že vás chytia bez neho alebo spôsobíte dopravnú nehodu, vyjde vás to naozaj draho. Dokonca, môžete mať na krku i exekútora.

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!