Ostatné články

Chyby, ktoré vašej záhrade v zime škodia

Aj v zime je v záhrade čo robiť. A ako prvé by ste sa mali vyhnúť týmto opomenutiam, pretože v opačnom prípade hrozí tomuto „živému“ prostrediu nebezpečenstvo poškodenia.

Nielen naše domovy preto treba s pomocou špeciálnych CD profilov a polystyrénu izolovať, ale aj záhradu treba chrániť pred zimou a mrazom.

Mnohí si myslia, že príroda a záhradkárčenie sa v zime končia, čo je ale chyba. Najmä v chladnom období potrebuje vaša záhrada adekvátnu ochranu. A aby ste jej ju teda zaručili, mali by ste sa vyhnúť nasledujúcim chybám.

Nechránené a zraniteľné stromy

Riziko poškodenia stromov mrazom je obzvlášť vysoké, keď slnko svieti pri mínusových teplotách . Keď sa strana kmeňa otočená k slnku zahreje, kôra sa roztiahne, no strana odvrátená od slnka naopak zostáva zamrznutá. Výsledné napätie spôsobuje trhanie kôry. Rany sú potom často vstupnou bránou pre baktérie, plesne a škodcov. Ohrozené sú najmä mladé ovocné a okrasné stromy, ktoré ešte nemajú vytvorenú kôru.

Odborníci preto odporúčajú natrieť tieto stromy na bielo špeciálnou farbou, ktorá je dostupná v každom záhradníctve a špecializovanej predajni. Farba svetla odráža slnečné lúče, čím bráni prílišnému zahriatiu kôry a tým aj vzniku trhlín spôsobených stresom.

Pred natieraním však musíte z kmeňa opatrne odstrániť mach a lišajníky. Náter by mal byť nanášaný štetcom v bezmrazom počasí a v prípade potreby obnovený koncom zimy. Koreňová oblasť stromov by mala byť tiež chránená, na čo môžete využiť lístie a dostupné kvalitné záhradné náradie.

Nezalievanie vždyzelených rastlín

Vždyzelené rastliny potrebujú vodu aj v zime. Keď svieti slnko, voda sa vyparuje cez listy. No ak je zároveň zem zamrznutá, korene nedokážu poskytnúť rastline nové zásoby, pretože voda je uviaznutá v zemi ako ľad. Polievať by sa preto malo hneď, ako pôda trochu rozmrzne.

Neskoré odstránenie ochrany proti mrazu

Mnohé rastliny v záhrade sú cez zimu dobre zabalené. Ku koncu zimy sa to však môže stať problémom: počas slnečných dní sa vzduch ohrieva a v noci môže byť stále mráz. Ak na začiatku jari teploty stúpnu, rastliny sa preto na niekoľko dní vybalia. Materiál by však mal zostať v dosahu, ak sa vráti mráz. Rastliny by ste nikdy nemali baliť materiálmi nepriepustnými pre vzduch a svetlo. Pod nimi sa príliš potia a mohli by sa príliš skoro poháňať.

Nedostatok svetla

Exotické črepníkové rastliny mráz nemusia, a preto ich často prezimujeme v interiéri, napríklad v pivnici. Problémom však je, že vždyzelené druhy disponujú aj listami, ktoré svetlo potrebujú. Oleander, vavrín, palmy a rôzne iné druhy citrusov preto nedávajte do príliš tmavej miestnosti alebo izolácie. Ak to podceníte, spomalí sa ich metabolizmus a na jar nemusia byť tak silné a krásne, ako by ste si predstavovali. Odolné vonkajšie kvetináče sa o ich pohodlie a ochranu dokonale postarajú aj na balkóne alebo terase v blízkosti obvodových múrov domu a pod netkanou geotextíliou.

Príliš veľa soli

Napriek tomu, že pomáha v bezpečnosti pri pohybe na klzkom povrchu, posypová soľ je pre záhradu jed. Ak sa dostane do zeme s roztopenou vodou, poškodzuje živé ploty, stromy a záhony. Živé ploty, kríky a iné rastliny v blízkosti cesty, ktoré prichádzajú do styku s cestnou soľou, si preto vyžadujú osobitnú starostlivosť.

Dajte si teda na týchto dôležitých detailoch záležať a s krásnou záhradou potom môžete jar bez problémov privítať.

Zdroj obrázka: Svetlana Gorbacheva/Shutterstock.com