Chcete rýchlo nabrať objem? Chráňte svoje svaly pred syndrómom pretrénovania!

Vonku sa oteplilo a vás to čoraz viac láka na čerstvý vzduch. Onedlho padnú na pretras krátke priliehavé tričká a tielka, v ktorých vidieť každý jeden sval. Alebo aj nevidieť! Chcete sa dostať čo najrýchlejšie do formy? “Tehličky“ na bruchu treba formovať postupne v priebehu roka. Dá sa zostaviť síce menšia, ale rovnako kvalitná posilňovňa aj v domácich podmienkach. Nevyhovárajte sa na zimu, teplo či nedostatok financií. Skôr upriamte na možnosti kvalitného a účinného cvičenia. Pretože aj šport môže byť neefektívny a pre naše zdravie nebezpečný.

S prvými tréningami prídu aj prvé bolesti. V konečnom dôsledku je len na vás, ako sa danej situácii vzopriete. K športu patrí aj kvalitná a vyvážená strava a rovnako aj prospešná regenerácia a oddych. Netreba to preháňať a snažiť sa za každú cenu dobehnúť zameškané zimné tréningy. Radšej sa dajte na cestu úspešného začiatočníka. Tí, ktorí precenia svoje schopnosti, neraz sa musia pasovať so syndrómom pretrénovania.

Aktívne cvičenie, ale aj aktívna regenerácia organizmu

Samotný syndróm je ťažké identifikovať a neraz sa môže zamieňať s rôznymi depresívnymi či úzkostlivými sklonmi. Syndrómom pretrénovania trpia predovšetkým profesionálni športovci v snahe dosiahnuť čo najlepšie výsledky na rôznych súťažiach či olympiádach. Je náročné odhaliť, či ide len o chvíľkové vyčerpanie a únavu alebo naozaj závažný problém.

Syndróm pretrénovania súvisí najčastejšie s nedostatkom odpočinku a spánku. Športovcov začne jednoducho bolieť celé telo a zhorší sa aj ich imunitný systém. Náhle dôjde k poklesu výkonnosti, bolesti svalstva, kĺbov a k celkovej náladovosti či podráždenosti. Športovci v takých situáciách často stratia chuť do jedla. Hlad sa snažia prekonať konzumáciou rôznych výživných doplnkov na cvičenie. V takom prípade treba jednoducho spomaliť… Doprajte si potréningový relax a masáž svalstva. Upravte svoj jedálny lístok a nesnažte sa vzpierať aj za dvoch!

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!