Zdravie

Chcel zatajiť depresiu, ale neúspešne? Čo ho mohlo prezradiť?

Nesprávne je, že pojem depresia už v podstate zľudovel. Tento termín používame bežne pri zlej nálade, smútku či strachu, ktoré zakrátko pominú. Nie je však úzkosť ako úzkosť a každá zlá nálada sa môže viac prehlbovať. O takýchto problémoch neradi komunikujeme. Pred svetom by sme sa najradšej skryli a to štartuje celý rad ďalších zúfalstiev.

Depresiu môže vyvolať akákoľvek zlá skúsenosť, trauma či frustrujúci zážitok. Každý odoláva takýmto skúsenostiach inak. Niekto ich ani nepocíti, iní sa do nich pohrúžia natoľko, že si spôsobia nemalé zdravotné ťažkosti. Depresia je vážna diagnóza, ktorú musíme liečiť na odbornej úrovni. Ak máte o niekom podozrenie, že trpí práve touto duševnou poruchou, len ho „nevystrašte“! Existujú aj skryté príznaky depresie, ktoré len tak jednoducho nemusíme odhaliť.

Kto sa skrýva za maskou?

Bežnou obranou je popierať depresiu a správať sa na prosto tak, ako to vyžaduje okolie. Ľudia so sklonmi k depresii sa začnú neprimerane zaujímať o spoločnosť, pri každej príležitosti vás chvália, upozorňujú na všetko pozitívne, no nie na dlho. Ich myseľ aj tak odbieha na iné myšlienky a pokým nie ste u nich zvyknutí na takéto správanie, niečo sa za tým musí skrývať.

Aj keď s vami normálne komunikujú, viac ako fakty predkladajú o všetkom samé pochybnosti. Zameriavajú sa na minulosť, spomienky, a to buď pre pocit viny, menejcennosti alebo z úplne iných dôvodov. U týchto ľudí sa nielenže mení nálada, ale aj chuť do jedla, kvalita spánku a fyzická kondícia. Najradšej zostávajú doma, na správy vám skôr odpíšu než zavolajú a nemajú radi prekvapenia, respektíve spontánne akcie.

Môže, ale ani nemusí nič z toho predznamenávať sklony k depresii. Preto odporúčame chodiť s otvorenými očami a svojich najbližších si o to viac všímať. Vážme si spoločné chvíle!

Foto: pixabay.com