Auto-moto

Bezpečná jazda v daždi

Aké pravidlá dodržiavať pri šoférovaní v nepriaznivom počasí?

Jazda na aute v daždi sa môže premeniť na nočnú moru. Ak šoférujete v nepriaznivom počasí, je potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Ktoré sú to?

Pri hustom daždi iba stierače nestačia. Niekedy nevidíte aj tak. Ak sa vám dá, odstavte na chvíľu auto a počkajte si, kým to najhoršie prejde.

Jazdite pomalšie

V takomto počasí nepridávajte zbytočne plyn, skôr dajte nohu na brzdu. Udržujte si od ostatných vozidiel odstup. Pretože mokrá vozovka môže byť veľmi zradná a šofér pred vami môže kedykoľvek zabrzdiť. Na križovatkách sa pri daždi pozerajte radšej dvakrát a vždy buďte pripútaní.

Tieto veci si skontrolujte

Stierače

Ak máte funkčný len jeden stierač a myslíte si, že to stačí, ste na omyle. Zbytočne riskujete. Skontrolujte ich najmä vtedy, ak viete, že vás v najbližších dňoch čaká nepriaznivé počasie. Čepele vyčistite alkoholom. Pozrite sa, ako priliehajú na sklo – nedostatočne alebo až príliš? Napravte tieto chyb včas. Ak sú na nich praskliny, neotáľajte s výmenou.

Svetlá

Dôležité je nezabudnúť ani na takú banalitu, ako mať počas lejaku zapnuté svetlá. V takýchto situáciách je nutné byť maximálne viditeľní! Nezabudnite si ich preto vždy pred cestou, nielen v nepriaznivom počasí, skontrolovať. Myslite tiež na to, že vodiči idú často len po pamäti a rozoznávajú iba obrysy objektov pred nimi. Jazda v daždi by mala byť radšej plynulá a pomalšia.

Pneumatiky

Pri šoférovaní v daždivom počasí môže svoju úlohu zohrať aj dezén. Konkrétne je tvar a výška. Keďže práve ten pracuje na vytvorení priľnavosti k vozovke, predeľovaniu vody, blata a nečistôt. Ak sú vaše pneumatiky opotrebované a výška dezénu minimálna, takto by ste už nemali vyjsť na cestu. Tobôž nie mokrú.

Pozor na aquaplanning

Náhle zvýšenie otáčok na otáčkomere a bleskurýchla strata ovládateľnosti vozidla? Signalizujú, že zažívate tzv. aquaplanning. Vyskytnúť sa môže vtedy, ak jazdíte po mokrej vozovke plnej mlák, navyše prirýchlo. A ak sa k tomu ešte pridá zlý stav pneumatík, niet sa čomu čudovať. Šmyk je zapríčinený tým, že jedno alebo viac kolies stratí kontakt s vozovkou. Ide o úplnú stratu priľnavosti pneumatiky, spôsobenú nedostatočným odvodom vody z jej povrchu. V priestore medzi pneumatikou a vozovkou sa vytvára súvislá vrstva vody. Kvôli nej sa vozidlo stáva úplne neovládateľným. Aquaplaning vzniká často už pri rýchlostiach nad 80 km/h a je pravdepodobnejší v zákrutách.

Mali by ste vedieť, že každý povrch má trochu inú priľnavosť. Najviac sa šmýka na mokrých dlaždiciach z čadiča. Menej na žulových. Celkovo sú dlaždice až 6-krát šmykľavejšie než betónová cesta alebo klasický asfalt.

Pokiaľ už musíte prechádzať cez vodu, rozlišujte medzi stojatou a tečúcou. V prípade stojatej vody si môžete vydýchnuť, tá sa prechádza najľahšie. Pri tečúcej musíte správne odhadnúť jej rýchlosť, výšku hladiny a váhu vášho auta. Aby vás neodniesla alebo nezaplavila.

Vyberte si to správne auto do každého počasia  – Opel

Spoločnosť M a H od roku 1993 predáva vozidlá Opel a postupne sa stala najväčším predajcom týchto vozidiel na Slovensku. U nás máte záruku, že nájdete to, čo potrebujete a o vaše auto bude dobre postarané aj po jeho kúpe. Na výber máte modely ako Opel Astra, Opel Crossland, či Opel Grandland.

Ako súčasť značky Opel pomáhame naplniť jej víziu poskytnúť najlepšie vozidlá pri najnižších nákladoch. Nemeckú kvalitu, moderný dizajn a skvelý pocit z jazdy.

Foto: pixabay.com