Beriete často stopárov? Pozor: aj jeho prípadné zranenie ide z vášho PZP

Blíži sa leto a s ním ožíva aj množstvo dobrodruhov, ktorí sa každoročne vydávajú na dovolenku autostopom. Tento spôsob dopravy je obľúbený najmä u mladých ľudí a teší sa popularite od nepamäti. Ste šoférom, ktorý im počas cesty neraz zastavil? Mali by ste vedieť, že v prípade nehody má aj stopár vo vašom aute nárok na krytie z vášho PZP.

Koho kryje vaše PZP?

Podľa zákona je vodič zodpovedný za všetky osoby vo vozidle bez ohľadu na to, kedy nastúpili či pristúpili do vozidla. Zákon ďalej nerozlišuje ani typy spolujazdca, čo znamená, že i stopár má status riadneho spolujazdca. Povinné zmluvné poistenie vodiča teda v plnom rozsahu kryje stopárovi škody na zdraví, veciach či batožine.

Čo všetko si môže stopár nárokovať v rámci krytia PZP?

Poisťovne rozlišujú v prípade dopravnej nehody z pohľadu škody dve kategórie osôb:

  1. vodič vozidla a príbuzné osoby, resp. s ním žijúce v jednej domácnosti (napr. manžel, manželka)
  2. osoby, ktoré sa nachádzali počas nehody vo vozidle, no nežijú s vodičom v jednej domácnosti (napr. kolega, stopár)

Osobám spadajúcim do prvej kategórie sú z PZP vyplácané iba škody na zdraví. Stopár, ako osoba spadajúca do druhej kategórie, má nárok na krytie nielen škody na zdraví, ale aj vecí, ktoré mal na sebe a batožiny. Konkrétne sa jedná o poškodenie, zničenie, odcudzenie či stratu vecí.

Kombinácia cestovného poistenia a PZP

Pokiaľ má stopár uzavreté cestovné poistenie, vzniká mu nárok na krytie škôd z cestovného poistenia aj z PZP poistenia. Čo sa týka materiálneho odškodnenia, stopár môže žiadať náhradu škody z oboch poistení, no najviac do výšky hodnoty zničenej či poškodenej veci.  To isté platí aj pri úrazoch a poškodeniach zdravia.

Ak sa chystáte na dovolenku autostopom, buďte obozretný a dávajte si pozor, akému šoférovi sadáte do auta. To isté platí aj pre vodičov. Je dôležité vystríhať sa podozrivým stopárom, aby k hradeniu škôd z vášho povinného zmluvného poistenia nemuselo dôjsť.

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!