Šport

Behu v prírode sa nevzdávajme ani na jeseň

Športovanie prináša len vtedy pozitívne účinky pre naše zdravie, keď sa mu venujeme pravidelne a s nadšením prijímame nové výzvy. Takto je tomu aj pri behu. Nevýhodou je, že veľa akože bežcov sa ho vzdá s nástupom chladného počasia. Tí, čo behávajú pravidelne a preferujú prírodný terén, by sa okamžite mali stať vaším veľkým idolom.

Prečo práve beh v prírode?

Každý šport môže byť zdravý aj nezdravý podľa toho, ako ho vykonávame. Pri behu si dajte záležať na výber sezónneho športového oblečenia, nezabúdajte na pitný režim a strečingovú rozcvičku. To je len „úlomkom“ zo všetkého, čo si efektívny beh vyžaduje. Podľa mnohých športovcov je beh v teréne, v prírode najzdravším, a to nielen po fyzickej, ale aj emočnej stránke.

Na beh v prírode sa musíte poriadne pripraviť a vyberať si známy terén, kde nestratíte mobilný signál v prípade nevyhnutnej potreby. Nie každému predsa vyhovuje behávať vo dvojici, ale ani na civilizovaný svet nemôžeme v tom čase „zanevrieť“.

Beh v prírode nie je pre úplných začiatočníkov. Najprv „vychytajte všetky muchy“ na spevnenom teréne, až tak si dajte zabrať do kopca a späť do doliny. Ide o náročnejší spôsob, ale ozdravujúcejší pre celé naše telo. Dáva zabrať sile našich dolných končatín, pri pravidelnom behu v prírode sa viac spevňuje svalstvo členkov a kolien. Ak teda uprednostnite lesnú cestičku pred asfaltom, pri odrazoch a dopadoch vás nohy neprekvapia takou intenzívnou bolesťou ako na mestskom asfalte. Menším rizikom je aj svalovica a iné problémy s končatinami. Našu kondičku preskúša raz stúpanie do kopca, inokedy prudké klesanie.

Dajte šancu prekážkam!

Aj tie vás pri behu posúvajú ďalej. Zapájate takmer celé telo, aby ste sa vyhli konárom, neublížili si na kameni alebo nespadli do mláky. Máte na dosah celú krásnu scenériu, ale musíte ísť do prírody, až keď ste o všetkom poučený a viete si pomôcť v núdzi. Príroda skrýva rôzne živly, no pri pohľade „bližšie k slnku“ sa tohto pôžitku určite nevzdáte.

Foto: Pixabay