Ako zmierniť prejavy alergie? Prvým krokom je kvalitný vysávač

Prach, plesne a roztoče sú pre alergikov a astmatikov hlavnými nepriateľmi. Alergie sa prejavujú kašľaním, kýchaním, svrbením či dokonca vznikom atopického ekzému. Alergie v žiadnom prípade nepodceňujte. V extrémnych prípadoch vyvolávajú vážne ochorenie – astmu.

Ako bojovať proti alergiám efektívne a jednoducho? Dôležitý je správny výber materiálov a látok, s ktorými prichádza alergik do kontaktu. V domácnosti alergika by preto malo byť čo najmenej poličiek a iných plôch, kde sa prach udržuje. Čistota v domácnosti je pre alergika veľmi dôležitá. Každé redukovanie prachu či iných nečistôt napomáha k zlepšeniu kvality vzduchu, ktorý alergik dýcha.

Správny výber materiálov

Ak máte doma alergika alebo ak alergiami trpíte, je dôležité začať so správnym výberom materiálu do vášho bytu či domu. Ideálnym riešením sú podlahy, ktoré odpudzujú prach a majú antistatické vlastnosti. V domácnosti alergika by nemali byť koberce, ktoré sú pohlcovačom prachu. Záclony a závesy v sebe zachytávajú množstvo prachu, a preto by mali byť odstránené. Materiál sedačiek či stoličiek by mal byť taktiež prispôsobený potrebám alergika. Zvoľte materiál alebo látky na ktoré sa neusádza prach a ktoré je možné jednoducho umyť.

Posteľ a matrac sú živnou pôdou pre roztoče. Dnes však na trhu nájdete špeciálne návleky a prikrývky, ktoré zabraňujú množeniu roztočov. Aj napriek vyššej cene sú dobrou investíciou.  

Ak sú alergikmi vaše deti, zvážte používanie plyšových hračiek. Tie sú často plné prachu a iných alergénov. Nahraďte ich bavlnenými či ľanovými alternatívami. Prach sa na nich udržiava menej ako na plyšových hračkách.

Časté a pravidelné upratovanie

Ďalším dôležitým faktorom, ktorým uľahčíte alergikovi dýchanie, je časté upratovanie. Upratovaním sa eliminujú pele, prach, roztoče a iné alergény. Ak sa rozhodnete pre kúpu záclon alebo závesov nezabudnite ich pravidelne prať. Špeciálne obliečky na posteľ je vhodné prať na 60 stupňoch a vymieňajte ich každý týždeň. Návleky na matrac sa odporúča prať aspoň raz za mesiac. Dôležité je obytný priestor pravidelne vetrať každé ráno a večer, kedy je alergénov v ovzduší najmenej.

Veľkým pomocníkom v boji proti alergiám je kvalitný vysávač. Klasický vysávač, ako aj robotický vysávač ,vypúšťajú nasatý vzduch naspäť do okolia spolu s čiastočkami prachu. Tento typ vysávanie je preto kontraproduktívny. Zaujímavou alternatívou vhodnou pre alergikov je preto centrálny vysávač.

V čom spočíva jeho výhoda? Centrálny vysávač vzduch s nečistotami nasaje a vypustí ich do vonkajšieho priestoru.  Alergény sú vysaté a alergik môže bezpečne dýchať čistý vzduch bez alergénov.

Do rodinného domu je vhodný základný model centrálneho vysávača s jednou zásuvkou. Hadicu vysuniete zo zásuvky a povysávate celý dom. Hadica je bezpečne ukrytá v stene, a navyše je veľmi nenápadná. Vysávanie je vďaka tomu jednoduché a efektívne. Za veľmi krátky čas sa zbavíte všetkých alergénov, kvôli ktorým má alergik problém s dýchaním a každodennými činnosťami

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!