Zdravie

Ako zlepšovať svoj sluch?

Sluch je jedným zo základných zmyslových orgánov, ktoré nevyhnutne potrebujeme pre dôstojné každodenné fungovanie. Čím ďalej, tým viac ich berieme ako samozrejmosť, no nemalo by tomu tak byť. Nezodpovedným konaním, zlou hygienou či návykmi môžeme postupne prísť aj o sluch. Ako tomu predísť?

Aj pri tých najmenších zhoršeniach, ktoré už pretrvávajú dlhšie, treba problém konzultovať urýchlene s lekárom. Nie je rozumné zahájiť samoliečbu, keďže zmyslové orgány sú veľmi citlivé na akýkoľvek zásah. Ak sa vám sluch zhorší alebo oň úplne prídete, je málo pravdepodobné, že vás z tohto „niekto dostane“. Preto si vážme, čo máme a so cťou sa o to starajme. K takýmto darom patria aj zdravé a silné uši.

Vitálny sluch

Ušná hygiena je základnou prevenciou voči všetkým rizikovým ochoreniam. Môžete ju vykonávať aj samostatne, no predtým sa poraďte s odborníkom. Uši nie je vhodné čistiť každý deň, pretože maz je potrebný, teda ochranný a zvlhčujúci. Chráni vnútorný ušný priestor pred vniknutím škodlivín zvonku. Horšie je, keď sa vám vytvorí mazový zhluk alebo hlien, čo je aj v dôsledku rôznych infekčných ochorení. Vtedy je už potrebné lekárske vyšetrenie.

Dobrou prevenciou sú aj meditačné cvičenia, ktoré vás nútia sústrediť sa a počúvať každý „detail“ zvonku. Sluch posilňujete aj akoukoľvek relaxačnou aktivitou , pri ktorej sa zameriavate na zvuky prírody. Sú jemné, upokojujúce a mnohé z nich také slabé, až vás to núti lepšie načúvať. Príkladom je spev vtákov, šum vody či vetra.

Zdravý sluch si udržíte pravidelným cvičením. Ide o to, že fyzickou námahou sa zrýchľuje prekrvenie tela a všetkých ciev, teda aj tých, ktoré zabezpečujú optimálne sluchové vnímanie. Uši si počas športovania treba chrániť, preto používajte čiapky z funkčných materiálov, ktoré odvádzajú pot z pokožky hlavy a aj z okolia uší. V zime buďte opatrní a udržiavajte ich v teple. Vietor a mráz im rozhodne škodí!

Foto: pixabay.com