Ostatné články

Ako zlepšovať „hrou“ sebavedomie našich detí?

Nezáleží na tom, či ste viac alebo menej zaneprázdnení, dôležité je, aby ste ako rodič dokázali efektívne rozvrhnúť svoj voľný čas. Dieťa vás počúva, aj keď vy o tom nemáte ani tušenia a potrebuje vás bez ohľadu na to, či sa dnes biznis vydaril alebo musíte hľadať iné riešenia.

Ešte aj deti v staršom školskom veku potrebujú rodičov pri hre a rozhovoroch. Znamená to, že sa hráte spoločne a zhovárate tak, aby ste im pre každý problém predostreli konkrétne riešenie. Hru prispôsobujte veku dieťaťa a zakaždým vyberajte také, aby sa pri nich niečo nové naučili. Všímajte si ich reakcie, ako znášajú výhru a následnú prehru, ako si vedia samy pomôcť v náročnejších situáciách. Neraďte im, v hre buďte skôr protihráčom. Aj pomocou bežných stolných hier, kartových, rébusových a pod. sa zlepšuje ich vnímanie vzťahu nadriadený-podriadený.

Neupravujte podmienky hry, nezľahčujte im jednotlivé kolá a hru predčasne neukončujte

To sú najčastejšie situácie, keď v hre deťom dovolíme viac, ako je to „zdravé“. Dieťa sa neposunulo do ďalšieho kola, nesprávne odpovedalo a vy zachraňujete situáciu. Pomôžem ti, presuniem ti polovicu mojich výherných bodov – ak je hra primeraná veku vášho dieťaťa, tak na čo takto podvádzať? Dieťa sa hnevá? To je úžasné, pretože tým dokazuje svoj záujem byť lepším, stále napredovať. Jednoducho zisťuje, že v niektorých veciach je slabším, zaostáva a je len na vás a vašom dieťati, ako tento problém vyriešite. Klin sa klinom vybíja a to platí aj v tomto prípade.

Svoju ďalšiu spoločnú chvíľku venujte opäť spoločným hrám – upozorňujte na opakované chyby, vráťte sa spoločne hoc aj o jedno súťažné kolo späť a v ďalších už na tieto prešľapy neupozorňujte. Dieťa by to už malo zvládnuť samo, ak nie, prehráva. Musí to prijať ako hotovú vec a ďalej sa viac snažiť. Kompromisy jednoducho neexistujú ani pri hre!

Foto: Pixabay