Ako začať podnikať

Začiatok podnikania je vážne a zároveň odvážne rozhodnutie. Práve strach bráni mnohým rozhodnúť sa preto, aby opustili svojho zamestnávateľa a začali zarábať sami na seba. Samozrejme, podnikanie je spojené s určitou mierou rizika, ktorú je ale možné do značnej miery regulovať. Napríklad tak, že podnikanie rozbehnete popri zamestnaní a tak budete mať stabilný príjem a zároveň sa môžete venovať podnikaniu. Tento model je ale veľmi náročný na čas a zvládnuteľný len pre naozaj odhodlaných ľudí. Ako začať podnikať?

Príprava podnikania má tri fázy:

  1. Výber predmetu podnikania
  2. Získanie kapitálu
  3. Byrokratické formality

V čom podnikať? Vyberte si niečo čo vás baví, v čom sa považujete za odborníka a tiež prihliadajte na aktuálnu situáciu na trhu. Veľa ľudí tvrdí, že už nie je na trhu žiadny priestor, čo je samozrejme hlúposť. Stačí nájsť niečo, čo môžete robiť inak/lepšie ako ostatní, prípadne lacnejšie.

Mnoho ľudí hovorí, že na podnikanie nemá prostriedky alebo že sa nechce zadlžiť. Pravda je taká, že väčšina podnikateľských aktivít sa dá v menšom rozbehnúť aj bez kapitálu. Tiež je množstvo investorov, ktorí radi zainvestujú do dobrého nápadu. Ďalšou možnosťou je bankový úver. Banky síce nie veľmi radi požičiavajú začínajúcim podnikateľom, ale je len na vašej šikovnosti, aby ste ich presvedčili.

Vybavovanie na úradoch asi nemá rád nikto, ale bez toho to nejde. Musíte sa rozhodnúť, či zvolíte formu živnosti alebo s.r.o. Obe formy majú svoje výhody aj nevýhody, ktoré je potrebné si detailne naštudovať. V prípade, že sa rozhodnete pre živnosť, tak všetky podrobnosti nájdete tu.

Začiatok podnikania je vždy ťažký. Je to drina, často s nejasným výsledkom, ale určite to stojí za to.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor: Andrius Petrucenia

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!