Ako vám mediácia môže pomôcť vyriešiť konfliktné situácie

Je to veľmi nepríjemné, ak sa dostanete do situácie, ktorá na vás pôsobí negatívne a ovplyvňuje vaše city. Takýto spor vás môže položiť doslova na kolená, a aj keď a začnete proti nemu brániť, môže byť už veľmi neskoro. Vieme vám v tom ale pomôcť. Úspešnou metódou je mediácia, ktorá sa postará o riešenie konfliktov so záujmom a v prospech oboch strán, pokiaľ je to tak nutné a spravodlivé.

  1. Zdržte sa komentovania a slov, o ktorých viete, že by mohli ublížiť

V rodine a v spoločnosti sa vždy vyskytne osoba, ktorá nebude mať najmenší problém s vyslovením svojho názoru bez toho, aby si uvedomovala, ako tým môže a dokáže druhým naokolo ublížiť. Samozrejme, že vás nikto nenúti, držať jazyk za zubami a skalopevne so všetkým súhlasiť, no učte sa byť vo svojom živote aj empatickí a tolerantní!

Každý jeden človek naokolo má vlastných problémov viac než dosť, preto mu svojím vystupovaním a uštipačnými poznámkami neubližujte ešte viac. Na riešenie sporov je potrebná komunikácia a pokiaľ k nej nepustíte všetky zúčastnené strany, môže vás zachrániť už len úspešná mediácia.

  1. Nájdite si individuálny prístup ku každému

Na zvládanie rodinných a všetkých ostatných konfliktov je veľmi dôležité nájsť si a poznať individuálny prístup ku každej dotknutej osobe. Je to spôsob na výhodnejšie mimosúdne riešenie sporov, ktoré môže vás a vašu peňaženku uchrániť od zbytočných problémov.

  1. Buďte úprimní

Existujú situácie, keď musíte byť úprimní aj v prítomnosti niekoho, s kým vo všetkom nesúhlasíte. Samozrejme nerátajte s tým, že vaša čestnosť bude automaticky ocenená, ale je lepšie vyjadriť to, čo si myslíte v prospech vysvetlenia situácie, než mlčať a čakať, ako to celé dopadne a vyrieši sa samo.

  1. Snažte sa byť diplomat

Väčšina ľudí sa snaží konfliktu vyhýbať a radšej sa nad niektorými vecami povzniesť a povedať si v duchu svoj vlastný názor. Sú to ale prípady, kde konkrétne osoby poznáte a viete, že to nemá skutočne zmysel. Ako úspešná prevencia konfliktov je niekedy aj určitá miera odstupu, ktorú si môžete zachovať vďaka diplomacií vo svojom vystupovaní.

Neznamená to, že by ste mali byť dokonalým človekom so žiarivo bielym úsmevom, ktorý vám zaistia bieliace pásiky. Diplomacia je aj o správaní, ktorým nikoho neurazíte, ale ani veľmi nepotešíte. Vyskúšajte ale, ako dobre to funguje v praxi.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!