Peniaze a práca

Ako si medzi sebou s partnerkou „prehadzujete“ výdavky na domácnosť?

Peniaze hýbu svetom a zvlášť každou jednou domácnosťou. Zdravý pohľad na rodinný rozpočet a triedenie výdavkov vedie k lepšiemu pohodliu v domácnosti. Tam, kde nie sú dostatočné financie, respektíve chýba efektívne hospodárenie, vládne napätie a nezhody. Ako tomu predísť?

Názorov na túto problematiku je viac. Niektoré sú vzájomne protichodné, pri iných sa nájde nejaký všeobecný úzus. Najlepšie sa však hospodári v domácnosti, kde obidvaja manželia zarábajú a majú jasný prehľad o každom jednom výdavku. To ale nie je v súčasnosti také jednoznačné. Manželia si medzi sebou mnoho zatajujú. Nakupujú z vlastných účtov to, v čom vidia vlastné potešenie, alebo si bez vedomia toho druhého sporia. Z toho by sa dalo vyvodiť prvé dôležité pravidlo – O výdavkoch musíte mať rovnaký prehľad obidvaja!

Mnoho odborníkov radí, aby si manželia viedli v domácnosti jednoduchú a prehľadnú tabuľku o príjmoch a výdavkoch. Buď si ju vytvoríte v niektorom z programov na počítači, alebo použijete kancelársky papier a nástenku. Tá druhá možnosť nie je veľmi priaznivá, zvlášť ak by takáto tabuľka mala byť na očiach vašim návštevám.

Ste rovnocenní partneri?

Výdavky musia byť férovo prerozdelené. Iná situácia nastáva, ak jeden ochorie, manželka je na materskej alebo dočasne jeden z partnerov prišiel o zamestnanie. Ak vám nič z toho momentálne „nehrozí“, nedovoľte, aby ste všetko ťahali len vy! Druhý z partnerov si na takýto luxus veľmi rýchlo zvykne, začne míňať na zbytočnosti a dopraje len sebe.

Veľmi diskutabilnou témou je vedenie spoločného účtu. Už keď sa vám táto myšlienka nepozdáva, rozhodnite sa aspoň pre spoločný sporiaci účet. Každý prispeje dohodnutou čiastkou, a tak sa vám bude zväčšovať vaša finančná rezerva. Čo je pre partnerov najhoršie, je ak problém spoločných výdavkov vôbec neriešia. Alebo inak povedané, každý žije zo svojho! Tam je len krok k nedôvere a krachu manželstva.

Foto: pixabay.com