Ako predchádzať rizikám na sánkach?

Sánkovanie nepatrí len deťom. Aj keď nám práve sánky často slúžia ako efektívne spríjemnenie voľných zimných dní, ani tu netreba podceňovať bezpečnosť. Neraz sa už stalo, že práve zábavné detské radovánky sa na svahu ukončili tragédiou. Vtedy sa slová hľadajú už len veľmi ťažko.

Za takých okolností stíchnu aj tí najväčší frajeri. Dajme sánkam šancu aj počas tohtoročnej zimy! Vážme si, že nás v zdravom pohybe neobmedzuje žiaden výrazný hendikep. Zimný vianočný čas je v úzkom súvise aj s oddychom a relaxom na horách. Nie všetko sa však musí šťastne zavŕšiť.

Nedovoľme, aby nás naša ľahostajnosť obrala o množstvo športových zážitkov. Mrazivý zasnežený terén, ktorým sa rýchlo a nekontrolovateľne unášame, môže byť ďalšou predzvesťou. Naozaj by ste na vybrané sánky posadili vlastné deti? Ste spokojní s výberom daného terénu? Myslíte si, že riadiť sánky nie je žiadna veda? Tak ju naučte aj tých najmenších…

Každá športová aktivita si vyžaduje zodpovedný a vytrvalý prístup. Okrem dobrej kondície potrebujeme sa často dostať až za hranice svojich možností. Istý paralelný vzťah možno hľadať pri všetkých zimných športoch. Miesta, kde sa kumuluje sneh, nepredvídaná zľadovatená plocha a nárazový vietor, sťažia situáciu každému zo zúčastnených. Ako teda máme pripraviť dieťa na oddychové a zároveň aj bezpečné sánkovanie?

Chystáte sa brázdiť svahy na klasických drevených sánkach, alebo hľadáte inovatívnejšie modely?

Medzi najfrekventovanejší model sánok patria práve tradičné drevené. Viacerí na ne nedajú dopustiť, hlavne čo sa týka stability, ovládania a životnosti. Módnosť treba v tomto smere prevýšiť dôležitými bezpečnostnými opatreniami.

Ak na sane posadíte dieťa vo veku približne 1-3 rokov, začínajte s ľahkým, prechádzkovým tréningom. Vyberajte rovný, respektíve mierne zvlnený terén. Veďte dieťa, všímajte si jeho reakcie pri veľmi malom zrýchlení či vybočení do strán. Majte pod kontrolou jeho stabilitu. Oboznámte ho s nevyhnutným použitím bezpečnostnej prilby a nepremokavého termo oblečenia. Pred nepriazňou počasia chráňte dieťa kvalitným fusakom či dekou.

Malé dieťa nemá čo na saniach robiť samo. Zodpovednosť za prípadné zranenia nesú rodičia. Stačí jedno prudké zabrzdenie či naklonenie do strán a negatívne reakcie na seba nenechajú dlho čakať. Jedna dospelá osoba musí teda s dieťaťom buď na sánkach sedieť, alebo ho viesť. Samostatné sánkovanie možno umožniť až školopovinným deťom. Deťom, ktoré dokážu odlíšiť zábavu od nebezpečenstva, respektíve sú si vedomé dôsledkov rýchlej jazdy zo strmého kopca.

Ani ich neprestávajte upozorňovať na to, že sánky znesú len istú hmotnosť, respektíve počet osôb. Nech sa nedajú zlákať nebezpečným a nepoznaným terénom. Blízkosť vodných plôch, hustého stromoradia či iných prekážok na ceste sánkovaniu rozhodne na bezpečnosti nepridáva. Na saniach sa jazdí v sede. Samostatné dieťa už musí dokonale zvládať riadidlá v prednej časti a byť schopné pohotovo zabrzdiť. Želáme Vám krásne, bezpečné a športovo zdatné Vianoce!

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!