Ako posilniť prirodzenú klenbu nôh?

Najlepším liekom je pravidelný pohyb, chôdza na boso a výber kvalitnej obuvi. Ak máte záujem o podporné, korektívne cvičenie, práve je ten najvyšší čas. Svojim chodidlám môžete poskytnúť príjemnú úľavu aj na trávniku bez ponožiek a tesnej obuvi. Nohy sú našou prirodzenou oporou. Udržiavajú telo v rovnováhe a ovplyvňujú celkový postoj. Venujme im svoju každodennú pozornosť!

Chôdza naboso je vhodnou alternatívou na posilnenie prirodzenej klenby nôh. Nie je však jedinou! Ak si už na cvičenie neviete nájsť tých pár minút, vyzujte sa a prejdite po trávniku. Chôdzou naboso sa aktivujú všetky svaly chodidiel.

Zem je blahom pre ľudské zdravie a dušu. Kontakt s ňou nám prináša životnú energiu a vitalitu. Chôdza naboso je tou najzdravšou a najlacnejšou masážou pre chodidlá. Nohy sa lepšie prekrvujú a priaznivo sa podporuje aj činnosť vnútorných orgánov. Udržiavať svoje nohy fit práve chôdzou naboso nie je veľmi praktické na každý deň. Do práce, do školy… všade tam potrebujeme byť obutí! Ďalším zo spôsobov je perfektne si zacvičiť!

Mužom ploché nohy rozhodne nepristanú

Cviky na posilnenie prirodzenej klenby nôh nie sú fyzicky vôbec náročné. Na cvičenie nepotrebujete široký sortiment špeciálnych cvičebných pomôcok. Aj keď sú bežne dostupné, dá sa príjemne si zacvičiť aj bez nich.

Základným cvikom pre zdravú klenbu nôh je striedavé opieranie chodidiel o špičky prstov a päty. Pri tomto cviku by ste mali vzpriamene sedieť na pohodlnej, ergonomickej stoličke.

Ohýbanie a roztiahnutie prstov na nohách zanedbávame pomerne dosť. Takýto cvik má však veľký vplyv na funkciu chodidiel, členku a celkovej mobility. Postavte sa na podložku a väčšiu záťaž preneste do vonkajšej strany členkov a chodidiel. Prsty dvíhajte pomaly a čo najvyššie. Snažte sa ich pritom čo najviac od seba roztiahnuť.

Na posilnenie klenby a lýtkových svalov je vhodným cvikom – cvik na schodíku. Postavte sa pred schodík a zaprite sa oň špičkou prstov. Päta má byť opretá o zem tak, aby chodidlo vytváralo s podložkou 90°. Mierne sa potom predkloňte vpred. Zadná strana lýtka nakročenej nohy bude v napätí. V pozícii vydržte aspoň 30 sekúnd. Potom precvičte druhé chodidlo.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!