Zdravie

Ako chrániť pred poškodením a zvyšovať množstvo leukocytov pre svoj imunitný systém?

Zdravý imunitný systém je pre naše bežné fungovanie nevyhnutný. Ak sa oslabí, telo sa čím ďalej, tým viac vzdáva v prospech infekcií, zápalov a iných negatívnych vplyvov zvonku. Fyzickou aktivitou sa naše telo sceľuje, no rovnako mu musíme dať šancu zregenerovať. Prečo je pre vitalitu tela taká dôležitá prítomnosť leukocytov a ich aktivita?

Reč je o bielych krvinkách, ktoré tvorí ešte niekoľko typov a každý z nich má ešte špecifickú funkciu. Jedno však majú spoločné  – sú to bunky plnohodnotného imunitného systému, ktoré vznikajú v kostnej dreni. Ich najväčší výskyt je v lymfatickom systéme a v krvi.

Ich odporúčané hodnoty sa líšia nielen v tom, či ide o dieťa alebo dospelého, o muža alebo ženu, ale aj v rámci konkrétnej časti dňa a náročnosti práce, akú vykonávame. Všetko o počte a kvalite vašich bielych krviniek sa dokáže vyčítať len na základe odberu z krvi. Vykonáva sa len pod odborným lekárskym dohľadom.

Čo je pre bežného človeka dôležité, je ich samotný spôsob aktivity. Pri „zápase“  s cudzorodou látkou spolupracujú, ale aj zväčšujú svoj počet, no pri mnohých zdravotných problémoch bojujú navzájom proti sebe. Výsledkom sú autoimunitné poruchy, príčinou môže byť aj genetická predispozícia alebo nedoliečené a v tele pretrvávajúce infekcie.

Ako sme už naznačili, biele krvinky sa nemajú dostať zo svojej optimálnej hladiny (ani nad, ani pod) a regulovateľná by mala byť aj ich sila voči iným látkam v tele. „Ustrážite“ si ich najmä zmenou stravovacích návykov a doplnením o nevyhnutné vitamíny a minerály.

Tie správne zdroje. Kombinujte opäť čisto prírodne a aj voľne dostupné výživové doplnky

Odporúčame pridať do stravy zdroje omega 3 mastných kyselín (ryby, sója, špenát, ľanové semiačka). Svoj jedálniček obohaťte o meď a zinok. Vhodnými pokrmami sú aj huby a morské plody. Keďže práve tieto zdroje na podporu leukocytov nie sú každý deň na našich stoloch, konzumujte aj výživové doplnky s rovnakým alebo aspoň približným obsahom týchto účinných látok.

Ako prioritou na zlepšenie zdravia by malo byť pre vás aj pravidelné cvičenie – joga a beh. Mužov upozorňujeme najmä na to, že ich chlapská sila je taktiež vekom pominuteľná. Aby vám vydržala čo najviac, fyzicky nepracujte dlhšie než 6 hodín denne, a to aj s pravidelnými prestávkami na občerstvenie a krátkym oddychom.

Foto: pixabay.com