Ostatné články

Ako bojovať s hlukom v paneláku?

bytCez panelové steny, v niektorých prípadoch ich môžeme pokojne volať aj papierové, počuť každý zvuk, ktorý býva často spúšťačom susedských sporov. Hluk v týchto králikárňach je pre ľudí problémom hlavne vtedy, keď vysávate, prerábate byt, cvičíte na bicie, klepete rezne či vypekáte hudbu. Vtedy majú z vás „radosť“ nielen susedia v susedných bytoch, ale celý vchod. Je možné urobiť niečo preto, aby ste netrápili svojich susedov hlukom a oni zase vás?

Odhlučnite byt

Keď už máte dosť nedeľných symfónií tĺčikov na mäso alebo nevraživých pohľadov susedov vždy po tom, čo si zahráte na bicie, je najvyšší časť investovať do zvukovej izolácie stien. Odhlučnenie bytu môžete previesť dvomi spôsobmi – kontaktnou a bezkontaktnou zvukovou izoláciou. Aký je medzi nimi rozdiel? Kontaktná izolácia sa používa pri znížení bežného hluku, žiadne extrémy, takže nie je potrebné vytvárať medzi stenou a izoláciou vzduchovú bublinu na tlmenie hluku. Ako je takáto izolácia hrubá? Záleží na tom, ako veľmi potrebujete miestnosť odhlučniť – môže to byť od 2 cm do 5 cm.

Bezkontaktná izolácia

Bezkontaktná zvuková izolácia vám odkrojí viac z miestnosti, pretože je pre inej potrebné vzduchová bublina, aby zabránila hluku čo najúčinnejšie. Aká je jej hrúbka? Nebýva to viac ako 10 cm, no vďaka tomu sa budete tešiť zo skvelej akustiky v miestnosti. Na výber máte z dvoj alebo trojvrstvového obloženia, ktoré dokáže zadržať aj basy.

Vystavte stopku hlukom

Veľkou výhodou zvukovej izolácie je, že funguje na obe strany. Keď robia hluk susedia, vy nič nepočujete a môžete pokojne spať, čítať si knihu, štrikovať bez toho, aby ste boli rušený a naopak, keď vy si zorganizujete oslavu, púšťate nahlas Pink Floyd či prerábate bytové jadro, nepočujú nič ani vaši susedia. Takže zvuková izolácia je dvojitá výhra – aj pre vás, aj pre vašich susedov.

Foto: pixmac.sk, Weidner – flickr