Zdravie

Zábavná tabaková závislosť

Fajčenie ako zábava

Fajčenie je mnohými považované za určitý druh zábavy, spoločenskej akceptácie medzi fajčiarmi či jednoducho je to moderné. Prieskumy dokazujú, že mnohí fajčiari, najmä mladšieho veku, fajčia, nie preto, že by im cigareta chutila a mali z nej pôžitok, ale len preto, že im to pripadá neuveriteľne trendy a hlavne, veď fajčia všetci. Najmä tínedžeri sa zhodujú v tom, že kto nefajčí, nie je in. Fajčenie sa navyše považuje za výhradne činnosť dospelých ľudí, ale robí cigareta ľudí dospelých? A nie je dospelosť o zodpovednosti? O zodpovednosti a úcte k živote, svojmu i zdraviu ostatných?

Fajčenie škodí zdraviu alias vaše zdravie je dôležité!

Celosvetové kampane, rôzne ligy zaoberajúce sa zdravým životným štýlom či varovanie ministerstva zdravotníctva o škodlivých účinkoch fajčenia na ľudský organizmus. Nič nepomáha, fajčiari na svete sa nedajú ničím odlákať od svojej obľúbenej drogy. Vedecké štúdie jednoznačne dokazujú, že fajčenie nielenže škodí zdraviu, skracuje vek a veľmi často fajčenie zabíja.

TIP: Fajčiari môžu dosť rakovinu, zisti si ako sa brániť.

Svetová zdravotnícka organizácia na Slovensku, prináša šokujúce informácie – v roku 2000 na choroby zapríčinené fajčením, zomrelo približne 8100 ľudí. Myslíte, si že tento počet nie je vysoký? A čo keď vám povieme, že okrem smrti, na fajčiarov striehne aj skrátenie života o 16rokov! O tom, že fajčenie skutočne škodí zdraviu, svedčia výsledky štúdií dokazujúce, že častými sprievodnými ochoreniami, ktorými trpia fajčiari sú napríklad, arteroskleróza a nebezpečná Buergerova choroba, ktorá sa prejavuje rezavou bolesťou v končatinách, vedie k znecitliveniu a k infekcii poškodenej končatiny.

Fajčenie vplýva na celý organizmus, ak fajčíte, pripravte sa na problémy s krvným obehom, cievami, srdcom, pľúcami a samozrejme rôzne karcinogény. Častými problémami fajčiarov sú aj problémy so zubami v dôsledku zníženia slín, ktoré majú ochrannú funkciu. Fajčením sa znižuje tvorba slín a klesne až na také minimum, že fajčiari nemajú žiadnu prirodzenú ochranu ústnej dutiny. Výsledkom sú zažltnuté zuby, tvorba zubného kameňa či horšiu obranyschopnosť voči infekciám a zápalom.