Vyberáme fasádne farby

Dokončujete stavbu nového domu alebo ten váš starý potrebuje novú fasádu? Skôr než svojmu domovu dotvoríte jeho tvár, pozrite sa, aké fasádne farby môžete pri výbere zvážiť.

Inšpirácia v prírode

Fasáda domu patrí medzi tie aspekty, ktoré nás na dome upútajú ako prvé. Buď pozorovateľa príjemne osloví alebo nie. Medzi dominantné faktory, ktoré určujú konečný vzhľad fasády, patrí aj jej farba. Väčšinou sa zvykne hľadať akýsi kompromis medzu neutrálnymi odtieňmi a tými, ktoré sú práve trendy.

V posledných rokoch sa však vyberajú práve decentnejšie farebné odtiene, ako je napríklad béžová, smotanová, hnedá či okrová. Jednoducho príjemné farby inšpirované prírodou. Ak chcete, aby váš dom pôsobil decentným a zároveň zaujímavým dojmom, môžete skombinovať dve fasádne farby, napríklad smotanovú a hnedú. V spojení s drevenými oknami, dverami a ďalšími prvkami to bude vyzerať skvelo.

Nesmrteľná šedá či jednoduchá biela

Aké fasádne farby vybrať aby bol váš dom trendy? V súčasnosti sú veľmi populárne rôzne odtiene sivej a v súlade s tým, že dnes je moderná jednoduchosť, si získala obľubu aj obyčajná biela farba.

Ktorá farba je tou pravou?

Dobrú správu však máme aj pre milovníkov výrazných farieb. S týmito farbami však zaobchádzajte nadmieru opatrne. Starostlivo vyberajte konkrétne odtiene a radšej ich už veľmi nekombinujte s ďalšími farbami. Váš dom by potom ľahko mohol pôsobiť gýčovitým dojmom. Medzi nestarnúce fasádne farby patrí žltá či oranžová, s ktorými nič nepokazíte.

Zapadnete alebo sa odlíšite?

Ak budete váhať, ktorá fasádna farba či ich kombinácia je vhodná, nezabudnite prihliadnuť aj na okolitú zástavbu. Zvážte, či chcete, aby váš dom dokonale splynul so susednými stavbami alebo sa chcete výrazne aj farebne odlišovať.

Foto: Bigstockphoto.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!