Ostatné články

Viete, aká by mala byť teplota v interiéri počas vykurovacieho obdobia?

Pohodlné bývanie závisí od niekoľkých faktorov a optimálna teplota v interiéri je jedným z nich. Tá sa volí a nastavuje na základe subjektívnych preferencií, pretože niekto potrebuje pre svoju osobnú pohodu viac a iný menej tepla. Ale bez ohľadu na tieto osobné preferencie, existujú určité normy, ktorých dodržiavanie je na nás v závislosti od toho, kde sa nachádzate a aký typ vykurovania máte.

Teplotné normy

Samozrejme, že v klasickom rodinnom dome môžete mať ústredné kúrenie alebo menšie krbové kachle. Teplota v byte býva závislá a môže byť regulovaná na úrovni štátu. Ak vám je teda v byte zima, ale vykurovacia sezóna ešte nezačala, veľa riešení nie je. Môžete si zapnúť ohrievač, ale z ekonomického hľadiska sa to asi neoplatí.  Ako ale viete, že máte v konkrétnej miestnosti optimálnu teplotu?

Nie sme stroje, a preto by sme sa mali často riadiť zdravým rozumom. Normy teploty v obytných priestoroch by mali brať do úvahy účel týchto miestností. Spacie miestnosti by mali byť vetrané a mierne chladné od 18 do 21°C, pretože v horúcej – prehriatej izbe sa vám bude zaspávať dosť ťažko.

Kedy sa začína vykurovacia sezóna?

Optimálne teplo v miestnosti je závislé aj od toho v akej oblasti sa nachádzate. Ale stanovenie vykurovacej sezóny by malo byť pre všetky oblasti rovnaké. Nariaďuje ju Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR č. 152/2005 Z.z., v ktorej sa hovorí, že obvyklý začiatok vykurovacej sezóny je určený na 1.september a koniec na posledný májový deň. Ako sme ale spomínali, až objektívne faktory môžu rozhodnúť o spustení prvých dodávok tepla:

  • ak priemerná denná teplota vonku klesne pod 13 °C aspoň 2 dni po sebe
  • a ak ani predpoveď počasia nenasvedčuje tomu, že by sa v nasledujúcich dňoch malo otepliť

Závisí to tiež od merania teploty v konkrétnych časoch a podmienkach.

Kde by ste mali mať najteplejšie?

Pohodlná teplota pre detské izby je regulovaná podľa veku dieťaťa. Optimálna teplota pre dojčatá je v hornej hranici štandardu 23 – 24 °C, keď dieťa rastie, ortuť teplomeru sa blíži k dolnej hranici normálu a postupne sa presunie na úroveň iných obytných miestností.

Komfortná teplota v kúpeľni je z veľkej časti spôsobená vlhkosťou tejto miestnosti. V prípade porušenia teplotnej normy vzhľadom na vysoký obsah vody vo vzduchu je pocit vlhkosti pre niekoho ešte vyšší. Tu sa odporúča teplota do 23 °C, kde musíte tiež myslieť aj na fakt, že po sprche alebo teplom kúpeli nesmiete v inak chladnej miestnosti prechladnúť. V opačnom prípade môže byť potom objednanie na urológiu oveľa pravdepodobnejšie.

Najpohodlnejšia teplota v kuchyni, okrem osobných preferencií, závisí aj od toho, ako často a akú techniku ​​vykurovania používate. Ak sa tu veľa varí na sporáku, potom základná teplota 17-18 stupňov bude dostatočná, zvyšok kompenzuje prenos tepla z domácich spotrebičov. Ak je však kuchyňa zriedka pripravená alebo používaná na varenie, musíte to kompenzovať vykurovacím systémom.

Ďalšie faktory, ktoré môžu vnímanie teploty ovplyvniť

V rodinnom dome sa zohrejete možno pri ohni v krbe a vždy plným košom na drevo. Odlišné vnímanie teploty v interiéri môže spôsobiť aj rozdiel v pohlaví. Vo všeobecnosti sú ženy termofilnejšie a preferujú teplotu o pár stupňov vyššiu ako muži.

Vekový rozdiel má v tomto smere svoje opodstatnenie tiež a ľudia v pokročilom veku by teda mali zostať v teplejších miestnostiach, rozdiel je malý, ale dôležitý – asi 3 stupne od normálu.

Vždy si dávajte pozor na teplotu vášho domova, pretože len vďaka tomu sa budete cítiť sviežo a zdravo.

Foto: pixabay.com