Štýl

Striebro – miláčik šperkárov

Zo všetkých kovov má najlepšiu elektrickú i tepelnú vodivosť, slúži ako súčasť zliatín a veľmi dobre sa s ním pracuje. Také je striebro. Tento ušľachtilý biely kov je nepostrádateľný v elektronickom i fotografickom priemysle a využíva sa aj pri výrobe CD či DVD nosičov. Hlavnou oblasťou jeho pôsobenia je však šperkárstvo.

Pre svoje výnimočné vlastnosti a ľahkú spracovateľnosť patrí striebro medzi jeden z najobľúbenejších materiálov všetkých šperkárov i klenotníkov. Poznali ho už v stredoveku a používame ho dodnes. Striebro bolo mimoriadne populárne najmä v starovekom Grécku a Ríme. Nosili ho ženy i muži, ktorí navyše verili, že strieborné šperky ich ochránia pred rôznymi zlými silami. Neboli pritom ďaleko od pravdy. Striebro má totiž skutočne ochranné účinky. Antibakteriálne. Z tohto dôvodu jedávali Čínski cisári striebornými paličkami. Jedinečnú schopnosť kovu zabrániť vzniku baktérií využívali i v Austrálií, kde do nádoby s vodou či mliekom vkladali striebornú mincu. Obe tekutiny tak vydržali dlhšie a nepokazili sa. Neskôr, počas prvej svetovej vojny, dávali ľudia vojakom do rán strieborné lístočky, aby tak zabránili infekcii.

Krásu a užitočnosť striebra však ako prví objavili v Egypte. Tepaním a rytím vyrábali starí Egypťania estetické skvosty, pred ktorými sa skláňa nejeden súčasný šperkár.

Náušnice, prstene, náramky, či brošne. Striebro im pristane rovnako dobre ako zlato, ktoré sa dlhodobo povyšuje nad svojho bieleho kolegu. Napriek tomu je biely kov pre mnohých voľbou číslo jeden, keďže nie každému pristane žltá farba zlata. Aj preto sa ročne vyprodukuje viac ako desať tisíc ton striebra. Najusilovnejšími v ťažbe sú pritom Kanada, Austrália, Peru či Mexiko.