Zdravie

Strážte si príjem omega-3-mastných kyselín

Správne fungovanie organizmu záleží od mnohých faktorov. V prvom rade sú genetické a fyziologické predpoklady, ktoré sa ťažko ovplyvnia, avšak mimo to môžete svoje telo ovplyvňovať napríklad pravidelným vykonávaním fyzickej aktivity a, najdôležitejšie, správnou životosprávou. Stravovanie musí obsahovať určité živiny, vitamíny a zložky, na ktoré by ste si mali dávať pozor, pretože ich nedostatok alebo prebytok môže neblaho pôsobiť na správne fungovanie organizmu a vznik chorôb. Pozrime sa na omega 3 mastné kyseliny.

Máte dostatok zo stravy?

Omega-3-mastné kyseliny sú látkou, ktorú je veľmi ťažké prijať z potravy (dôležité sú EPA a DHA). Najväčší podiel obsahu je v rybách – najmä losos, tuniak či makrela. Napríklad taký tunajší kapor ich neobsahuje takmer vôbec. Malé percento majú aj vlašské orechy, no tie však obsahujú príliš veľa tukov, aby ste z nich získavali dostatočné množstvo spomínaných kyselín. Je teda viac než pravdepodobné, že my ako Slováci budeme mať zväčša nepostačujúci príjem, pretože konzumácia rýb nie je u nás na dennom poriadku. Ale, keď nie zo stravy, tak musíme nájsť iný spôsob.

Doplnok

Mamy a staré mamy si ešte možno budú pamätať nepekne zapáchajúcu tekutinu rybieho tuku, ktorá doslova nešla dole krkom a bola naozaj veľmi nepríjemná na konzumáciu. Vďaka dnešnej dobe, že sa nemusíte s týmto stretávať a rybí tuk máme k dostaniu v prijateľnejšej forme – tabletiek, ktoré obsahujú ako omega-3-mastné kyseliny, tak aj dostatok vitamínu D (preto pozor na ich užívanie počas leta a častého pobytu na slnku). Odporúčaná denná dávka EPA a DHA je 500 miligramov, preto pri kúpe rybieho tuku ako doplnku stravy pozerajte na jeho zloženie, nie každý produkt musí mať aj požadované hodnoty.

Výhodou užívania rybieho tuku v tabletkách je to, že nemáte po nich nepríjemnú chuť rýb v ústach, nie sú nepríjemné na konzumáciu a viete si nimi sledovať príjem týchto dôležitých zložiek vašej stravy.

Foto: pixabay.com