Štýl

Ste kravaťák?

Táto doba je doba biznismenov, ktorí oblek neodložia ani v kúpeľni. Či už medzi nich patríte alebo nie, kravatu využijete v živote minimálne 3 krát. Áno, počítame len stužkovú, promócie a svadbu. Sami uvidíte, že tento doplnok z vás spraví úplne iného človeka.

História kravaty

Úplný začiatok zdobenia mužských krkov sa viaže pravdepodobne na Chorvátsko. Teda konkrétne chorvátskych mužov, ktorí v rokoch 1618 – 1648 bojovali v 30-ročnej vojne za Francúzsko. Títo muži na rozlúčku dostávali od svojich žien červenú šatku, ktorú viazali okolo krku. Doplnok vyvolal záujem v Paríži a stal sa tak módnym hitom. Názov sa odvodil od zeme pôvodu: chorvaté – la croates. Časom názov metamorfoval, až sa zmenil do dnešnej podoby – la cravatte, po našom kravata.

Tak isto sa menila aj podoba kravaty. Po ústupe šatiek sa začali okolo krku viazať kusy krajkovej látky. Neboli príliš praktické, pretože ich viazanie do úhľadnej podoby trvalo nešikovnejším pánom aj hodiny.

Iná doba, iná kravata

Trendy diktovali stále iné a iné spôsoby viazania. Na začiatku 17. storočia sa okolo krku viazal kúsok mušelínu, ktorý bol zložený do úzkeho pásiku, a následne kolmo obtočený. Zo zadu na krku sa potom zapínal malou sponkou.

Obdobie priemyslovej revolúcie v 19. storočí znamenalo zásadný obrat v dizajne kravaty. Doba si vyžadovala praktickosť a menej zdobenosti. Práve vtedy sa zrodila moderná kravata. Spočívala v prešívanom kuse látky, ktorý bol na jednej strane širší. Všetko sa to prekrížilo jednoduchým uzlom. Tento princíp používame aj dnes, avšak s rôznymi obmenami, ktoré opäť diktujú trendy, alebo si ich udáva každá značka osobitne.

V počiatkoch 19. storočia sa nosili veľmi dlhé kravaty. Neskôr však prišli do módy nohavice s vysokým pásom, takže dĺžka kravaty musela ustúpiť. Neskôr, po roku 1944 prišli do módy veľmi odvážne a výrazné ozdoby krku. Dôvod bol prostý. Vojaci navrátení z vojny sa chceli od svojej uniformy čo najviac odlíšiť. Vzory na kravatách boli naozaj prazvláštne. Lovecké obrazy, ženy, art deco, tropické krajiny… Šírka látky bola väčšia, aby vzor čo najviac vynikol.

Neskôr sa začali preferovať jednoduché a štíhle línie. Tomu sa opäť prispôsobila móda. Zjednodušili sa obleky, kravaty sa predĺžili a zoštíhlili. V 60. rokoch 20. storočia sa začali preferovať divoké farby, a rôzne retro vzory.

A čo dnes?

Dnešná doba je taká voľná, že si na seba môžete zobrať vlastne čokoľvek. Kravaty sa vyrábajú klasické s predpísanou dĺžkou aj šírkou, ale aj také ktoré sa tomuto priemeru vymykajú. Sú moderné veselé farby, rôzne retro vzory na bežné nosenie, ale aj elegantné klasiky, ktoré sú vhodné na spoločenské príležitosti.

Foto: Pixmac.sk, brett jordan – flickr